Captivative state

ایالت اشغال‌شده

  • نویسنده : میثا محمدی
  • مترجم :
  • تعداد بازدید: 62

فیلمنامه‌نویسان: اریکا بینی، راپرت وایات، کارگردان: راپرت وایات، تهیه‌کننده: دیوید کراکت، تدوین: اندرو گراوز، مدیر فیلم‌برداری: الکس دایزن هوف، موسیقی: راب سیمونسن، بازیگران: جان گودمن، اشتون ساندرز، جاناتان ماجورز، ماشین گان کلی، ژانر: علمی- تخیلی/ تریلر، محصول 2019 آمریکا، 109 دقیقه، بودجه: 25 میلیون دلار، درآمد فروش: 8.6 میلیون دلار، پخش از فوکوس فیچرز
خلاصه داستان: در 2019 شیکاگو بعد از حمله بیگانگان به دنیا تحت حکومت نظامی است. خانواده دورموند در تلاش برای فرار از شهر هستند، اما همه خروجی‌ها بسته‌اند و آن‌ها درنهایت به یک تونل می‌رسند، اما بیگانگان آن طرف تونل منتظر آن‌ها ایستاده‌اند. قبل از این‌که آن‌ها بتوانند برگردند، بیگانه‌ای حمله می‌کند و پدر و مادر که در صندلی جلو نشسته‌اند، کشته می‌شوند، اما دو پسرشان در صندلی‌های عقب جان سالم به در می‌برند.
در سال 2027 دنیا به دست بیگانگان اشغال شده و شرایط جدید از سوی دولت پذیرفته شده است. آن‌ها بیگانگان را «قانون‌گذاران» می‌خوانند، چراکه تمام قوانین دولت‌مردان و... از جانب بیگانگان می‌آید. بیگانگان یک سال بعد از اشغال زمین انسان‌ها را مجبور می‌کنند زیر زمین مکانی برای زندگی آن‌ها بسازند که منطقه بسته نام دارد و تنها مقامات عالی‌رتبه به آن دسترسی دارند.
گابریل دورموند، پسر کوچک خانواده دورموند، در منطقه فقیرنشین پیلسن زندگی می‌کند. رئیس پلیس شیکاگو، ویلیام مولیگان، که قبل از حمله بیگانگان همکار پدر گابریل بوده است، سراغ گابریل می‌آید و او را متقاعد می‌کند گروه موسوم به فونیکس برخلاف تصور عموم منحل نشده است، اما گابریل هیچ اطلاعاتی ندارد و حاضر نیست برای او جاسوسی کند.
کمی بعد گابریل با یکی از اعضای فونیکس روبه‌رو می‌شود که یک سیگار دست‌پیچ به او می‌فروشد که حاوی اطلاعات مخفی است. مرد او را به ویکر پارک می‌برد؛ جایی که او با برادرش راف، از رهبران گروه مقاومت که همه گمان می‌کنند مرده است، می‌رود. راف سیگار حاوی کد را از گابریل می‌گیرد و مبلغ زیادی پول به او می‌دهد و از او می‌خواهد فوراً شهر را ترک کند، چراکه فونیکس قصد حمله جدیدی را دارد. گابریل به‌سرعت به آپارتمان خودش می‌رود و وسایلش را جمع می‌کند، اما هنگام خروج از خانه دوباره با مولیگان روبه‌رو می‌شود که او را تعقیب می‌کند و گابریل برای فرار از او مجبور می‌شود به زیرزمین برود.
کد به راف داده می‌شود که از طریق آن تیم او می‌توانند به سیستم مقامات ارشد دست پیدا کنند و از برنامه دقیق هرکدام اطلاع پیدا کنند. راف و دیگر افراد فونیکس طی عملیاتی سلاح مخفی بیگانگان را به پشت شهردار که قرار است با آن‌ها ملاقات کند، می‌چسبانند و با انفجار آن شیء شماری از بیگانگان کشته می‌شوند. بعد از این عملیات بیگانگان حملاتشان را آغاز می‌کنند و شروع به دستگیر کردن کسانی می‌کنند که چیپ ره‌گیری‌شان غیرفعال شده است. همه افراد فونیکس غیر از راف طی درگیری کشته می‌شوند و راف به دفتر مولیگان برده می‌شود و شکنجه می‌شود تا نام رؤسای فونیکس را لو بدهد.
گابریل هم به دست پلیس دستگیر می‌شود و مولیگان به او نشان می‌دهد برادرش برای دادن اطلاعات شکنجه می‌شود و اگر او با آن‌ها همکاری کند، او نیز راف را نجات می‌دهد. گابریل متقاعد می‌شود از طریق شبکه فونیکس پیغامی بفرستد تا شاید بتواند با نفر اول گروه ملاقات کند. سرانجام گابریل به جین دو می‌رسد و همان موقع که گابریل به داخل خانه او می‌رود، پلیس نیز به خانه حمله می‌کند و جین کشته می‌شود.
تحقیقات نشان می‌دهد در خانه جین شنود بوده است و وقتی مقامات عالی‌رتبه به دیدن او می‌آمدند، همه چیز ضبط می‌شده است. نوار کمیسر پلیس، یوجین لگو، مشخص می‌کند او اطلاعات حساسی را درباره رفتن بیگانگان به پادگان داده بود و همین امر سبب شده بود فونیکس به اطلاعات مهمی دست پیدا کند. لگو و شماری دیگر از مقامات که در این پرونده گناه‌کار تشخیص داده شده‌اند، از کار کنار گذاشته می‌شوند و مولیگان سفیر جدید زمینی‌ها برای ملاقات مستقیم با بیگانگان می‌شود.
مولیگان در دیداری با گابریل کارت حافظه‌ای به او می‌دهد. گابریل فیلم درون کارت را تماشا می‌کند؛ فیلمی از مهمانی پیش از تولد او که مولیگان و چندین نفر از اعضای فونیکس که همه از دوستان نزدیک خانواده او هستند، در این مهمانی حضور دارند و مولیگان در آن فیلم به گابریل می‌گوید باید مشعل فونیکس را روشن نگه دارد.
در این میان مولیگان آماده می‌شود تا از طریق آسانسور امنیتی به پایین و دیدار بیگانگان برود. همان‌طور که او پایین می‌رود، می‌بینیم که ماده منفجره‌ای قوی برای منفجر کردن بیگانگان همراه خود دارد و معلوم می‌شود تمام این جریانات بخشی از نقشه بزرگ فونیکس برای رسیدن به هسته بیگانگان بوده است.

مرجع مقاله