Dark phoenix

ققنوس سیاه

  • نویسنده : میثا محمدی
  • مترجم :
  • تعداد بازدید: 62

فیلمنامه‌نویس و کارگردان: سیمون کینبرگ، تهیه‌کننده: سیمون کینبرگ، تدوین: لی اسمیت، مدیر فیلم‌برداری: مائورو فیور، موسیقی:‌ هانس زیمر، بازیگران: جیمز مکاوی، مایکل فاسبندر، جنیفر لارنس، سوفی ترنر، ژانر: حادثه‌ای/ ماجرایی/ علمی- تخیلی، محصول 2019 آمریکا، 115 دقیقه، بودجه: 200 میلیون دلار، درآمد فروش: 249.3 میلیون دلار، پخش از والت دیزنی پیکچرز و موشن پیکچرز
خلاصه داستان: در 1975 جین گری هشت ساله با استفاده از قدرت دورجابه‌جایی باعث تصادفی می‌شود که سبب مرگ مادرش می‌شود و همین‌طور ظاهراً مرگ پدرش. کمی بعد پروفسور چارلز خاویر، جین را به مدرسه می‌آورد و خاطره تصادف را در ذهن او مسدود می‌کند و به او کمک می‌کند توانایی‌های فیزیکی‌اش را تحت کنترل درآورد.
در 1992، ۹ سال بعد از انهدام دنیا به دست ان صباح نور- ایکس من‌ها در دنیا به چشم قهرمان دیده می‌شوند. رئیس‌جمهور آن‌ها را در بحران‌های تروریستی فرا می‌خواند. یک روز سیگنال خطری از سفینه فضایی اندور دریافت می‌شود که به‌شدت از انرژی خورشیدی صدمه دیده است. مردان ایکس تمامی فضانوردان را نجات می‌دهند، اما زمانی که جین می‌خواهد هواپیمای مردان ایکس را نجات دهد، بدنش انرژی را جذب می‌کند. جین از این جریان جان سالم به در می‌برد و قدرت‌های فیزیکی‌اش در نتیجه آن اتفاق کمی دست‌کاری می‌شوند. هم‌زمان مسدودیت ذهنی که خاویر در ذهن او شکل داده بود، از بین می‌رود و او تعمداً به جهش‌یافته‌ای در مراسم مدرسه آسیب می‌زند. مردان ایکس سعی می‌کنند جین را بگیرند، اما او باز هم بدون این‌که بخواهد، پیتر ماکسیموف را زخمی می‌کند و باعث مرگ چندین پلیس محلی می‌شود و درنهایت پرواز می‌کند و دور می‌شود.
جین به جزیره گینوشا می‌رود تا از اریک لنشر برای کنترل قدرت‌هایش کمک بگیرد، اما بعد از این‌که نیروهای ارتش آمریکا با دستور دستگیری جین با او درگیر می‌شوند، اریک او را نجات می‌دهد. جین با وک، فرمانده نیروهای بیگانه تغییر جسم با نام دی باری، ملاقات می‌کند و او به جین توضیح می‌دهد او دارای نیروی کیهانی است که متعلق به سیاره د باری در گذشته‌های دور است؛ انرژی‌ای که پخش شده بود و حال تمام آن از سوی جین جذب شده است. در این میان‌ هانک مک‌کوی که احساس می‌کند به خاطر دست‌کاری ذهن جین به او خیانت شده است، با اریک و دیگر پناهندگان جزیره گینوشا هم‌دست می‌شود تا جین را در نیویورک سیتی از بین ببرند.
اریک از نقشه کشتن جین خبردار می‌شود و مردان ایکس با او و افرادش در نیویورک روبه‌رو می‌شوند. در هنگامه نبرد اریک سعی می‌کند وارد ساختمان شده و با جین روبه‌رو شود، اما او به کمک توانایی‌هایش که حالا تقویت هم شده‌اند، او را بدون قدرت و ناکوت می‌کند. خاویر همراه نایت کرالر وارد ساختمان می‌شود، اما جین به آن دو حمله می‌کند و خاویر او را متقاعد می‌کند خاطرات او را بخواند و این امکان به او داده شود تا خودش آن جریانات را پشت سر بگذارد. جین که تمام وجودش اندوه است، از ووک می‌خواهد این نیرو را از او بگیرد، اما خیلی زود معلوم می‌شود او قصد کشتن جین را دارد. خاویر و اسکات زمانی که ووک در حال جذب انرژی جین است، مانع او می‌شوند، درحالی‌که جین نیمه بی‌هوش است. همان موقع نیروهای ارتش جهش‌یافته‌ها را دستگیر و آن‌ها را بی‌قدرت می‌کنند و با قطار به زندان جهش‌یافته‌ها می‌فرستند.
خاویر از کاری که در حق جین کرده است، پشیمان است که به او حق انتخاب نداده بود. قطار مورد حمله ووک و نیروهای د باری قرار می‌گیرد. وقتی سربازان به دست تغییر شکل‌دهنده‌ها خلع سلاح می‌شوند، جهش‌یافته‌ها نیز آزاد می‌شوند و به جنگ می‌پردازند. بعد از این‌که جهش‌یافته‌ها اکثر مهاجمان د باری را دستگیر می‌کنند، ووک از راه می‌رسد و به طرف جین می‌رود و هر کسی را که سد راهش می‌ایستد، کنار می‌زند. در این میان خاویر تمام احساسات و حس پشیمانی‌اش را با تله‌پاتی به جین می‌گوید و به جین این اجازه را می‌دهد تا خودش کنترل قدرت‌هایی را که دارد، به دست بگیرد. جین بعد از بخشیدن خاویر جهش‌یافته‌ها را از حمله ووک نجات می‌دهد و ووک را می‌کشد. جین درحالی‌که تمام انرژی‌اش آزاد شده است، انرژی‌اش منفجر می‌شود و ققنوس آزاد می‌شود و سپس جین ناپدید می‌شود.
بعد از تمام این جریانات خاویر نام مدرسه را «مدرسه جین گری برای نوجوانان بااستعداد» می‌گذارد. خاویر و اریک در پاریس مشغول بازی شطرنج هستند که ققنوسی در آسمان ظاهر می‌شود.

مرجع مقاله