آمادئوس AMADEUS

  • نویسنده : پيتر شفر
  • مترجم :
  • تعداد بازدید: 110

آمادئوس
AMADEUS
مترجم: احمد فاضلی شوشی

فیلمنامه‌نویس: پیتر شفر
بر مبنای نمایشنامه آمادئوس، نوشته پیتر شفر
کارگردان: میلوش فورمن
مدیر فیلم‌برداری: میروسلاو اوندژیچک
تدوین: نینا دانویچ، مایکل چندلر
موسیقی: نویل مارینر
بازیگران: ف. موری آبراهام (سالییری)، تام هولس (موتسارت)، الیزابت بریج (کنستانزی)، روی دوتریس (لیوپولد)، سیمون کالو (شیکاندر)، جفری جونز (امپراتور جوزف)، کریستین ابرسول (کاوالییری)
تهیه‌کننده: سائول زائنتس
محصول آمریکا، 1984، 161 دقیقه
*پاورقی ها از مترجم است.

 

ظهور تدریجی تصویر
1. داخلی- پلکانی بیرون تالار پذیرایی خانه سالییری پیر
تاریکی مطلق. صدای پیرمردی را می‌شنویم؛ واضح و پر از درد. صدای سالییری پیر است. از زبان انگلیسی و گاه و بی‌گاه ایتالیایی استفاده می‌کند.
سالییری پیر: موتسارت! موتسارت! موتسارت! من را ببخش! قاتلت را ببخش! موتسارت!
نوری کم‌سو تصویر را روشن می‌کند. از میان سوسوی نور، تارمی قرن هجدهمی و پلکانی سنگی را می‌بینیم. از پاگرد، به پایین و به پلکان و به دیواری که یک سمت پلکان است، نگاه می‌کنیم. پیش‌خدمت سالییری را می‌بینیم که شمعدانی چند شاخه‌ای در دست دارد و از پلکان بالا می‌آید. آشپز سالییری با سینی کیک و بیسکوییت شکری همراه او بالا می‌آید. هر دو مرد بسیار نگران هستند. پیش‌خدمت لاغراندام و میان‌سال است. آشپز فربه و ایتالیایی. هوا بسیار سرد است. روی لباس خوابشان شال کشیده‌اند و قبقاب به پا دارند. صدای خس‌خس سینه‌هایشان ضمن بالا آمدن از پله‌ها به گوش می‌رسد. نور شمع‌ها سایه‌شان را روی دیوار خانه که رنگ آن ورقه ورقه شده، می‌اندازد. پیداست که خانه بسیار قدیمی است و در حال خراب شدن. هنگامی که به در تالار پذیرایی می‌رسند، گربه‌ای از میان ساق پاهای برهنه‌شان فرار می‌کند.
پیش‌خدمت دستگیره در را می‌آزماید. در قفل است. صدای فریاد، که اندک اند...

مرجع مقاله