ترومن‌شو

  • نویسنده : اندرو نيكول
  • مترجم : اشكان راد
  • تعداد بازدید: 417

فیلمنامه¬نویس: اندرو نیکول
کارگردان: پیتر ویر
مدیر فیلم‌برداری: پیتر بیِژو
تدوین: ویلیام اندرسون، لی اسمیت
موسیقی: برارد دالویتز، فیلیپ گلس
بازیگران: جیم کری، لورا لینی، اد هریس، نوآ امریک، ناتاشا مک‌الهون، دان تیلر
تهیه‌کننده: اسکات رودین، اندرو نیکول
محصول 1998 آمریکا، 103 دقیقه


1. آینه¬ای بخارگرفته
از پس بخار سروصدای حمام شنیده می¬شود. پس از درنگی طولانی، دستی بخار روی شیشه را پاک می-کند و چهره¬ ترومن بربنک هویدا می¬شود که رکابی مارک هینز و پیژامه راه¬راه آبی بر تن دارد. پشت سرش کاشی¬های سفید دیوار حمام نمایان است. بلافاصله معلوم می¬شود که او را از پس آینه¬ای دو طرفه می¬بینیم.
ترومن با چهره¬ای بی¬احساس، تصویرش در آینه را بررسی می¬کند. او برای مدتی طولانی بی¬حرکت است. با حالتی مملو از خون‌سردی برای زمانی که به شکل ناخوشایندی طولانی است، به آینه می¬نگرد. سرانجام سکوتش را می¬شکند و با خودش در آینه حرف می¬زند، انگار که دارد در یک مصاحبه¬ تلویزیونی شرکت می‌کند.
ترومن: ... شخصاً فکر می¬کنم فقط دامنه¬ جنوبی که تابه¬حال فتح نشده، ارزش صعود رو داره... صد البته که اون یک دیواره یخی تقریباً پنج کیلومتریه، ولی کِی تا حالا همچین چیزی تونسته جلوی من رو بگیره؟... طبیعیه که قصدم صعود بدون استفاده از اکسیژنه، علاوه بر اون، حتی از قلاب و یخ¬شکن هم استفاده نمی‌کنم... خطرات؟... (لبخندی تلویزیونی و از سر رضایت خاطر)... شکی نیست که از خطرات آگاهی دارم... وگرنه واسه چی هفت سال از عمرم رو به عنوان مسئول تعیین خسارت توی یک شرکت بیمه عمر گذروندم...؟
مریل (صدای خارج از کادر): داره دیرت می¬شه ترومن!
ترومن با حالتی از تسلیم در کابینت را باز می¬کند و ریش¬تراشش را سر جایش می¬گذارد. ریش¬تراش کمی از لنز دوربینِ مخفی را می¬پوشاند. ترومن در را می¬بندد و از کادر بیرون می¬رود.

مرجع مقاله