دوئت

  • نویسنده : اميد پورمحسن
  • مترجم :
  • تعداد بازدید: 95

فیلمنامه‌نویس و کارگردان : نوید دانش

مدیر فیلم‌برداری: حسین جعفریان

تدوین: هایده صفی یاری

موسیقی: پیمان یزدانیان

تهیهکننده: احسان رسول­اف

سال ساخت: 1394، سال پخش: 1399

بازیگران: هدیه تهرانی، علی مصفا، نگار جواهریان، پانته‌آ پناهی‌ها، علیرضا آقاخانی، مرتضی فرشباف، مهسا طهماسبی، کاوه کاتب

خلاصه داستان: حامد فارغالتحصیل دانشگاه هنر است که پس از حضور در خارج از کشور همراه همسرش مینو به ایران بازگشته و تلاش می­کند سپیده، یکی از دوستان نزدیک دانشگاهی خود، را بیابد. در جریان این پی‌گیری­ها دوست مشترکشان کاوه که در فروشگاهی کار می­کند، از حضور سپیده برای تهیه چند دیسک آموزشی خبر می­دهد.

مینو، همسر حامد، از شرایط حال حاضر همسرش احساس نارضایتی می­کند و قصد تغییر شرایط را دارد. او حاضر می­شود حامد با سپیده دیدار کند.

سپیده، همسر مسعود، که پس از فارغ­التحصیلی بنا به دلایلی نامعلوم خود را از هم‌دوره­ای­هایش پنهان کرده بود، در یک آموزشگاه به کودکان زبان انگلیسی تدریس می­کند.

سمیرا، خواهر سپیده، دانشجوی هم‌دوره­ مسعود است که با منصور، دیگر دانشجوی دوران خود، ازدواج کرده است. به‌تازگی دوست سرزنده­شان، مائده، خودکشی کرده است.

مینو تصمیم میگیرد حامد را مهیای دیدار با سپیده کند و در مسیر رفتن به این ملاقات با بیان جملاتی قصد توجیه او را دارد: «آدمها از شرایطی که توشن، راضی‌ان. نباشن، تغییرش می‌دن. مهم نیست به چه قیمتی. حرف من اینه که بالاخره می‌رسه روزی که یا باید خودت تغییر کنی، یا باید شرایط رو تغییر بدی. من الان از این شرایطی که تو توش هستی، راضی نیستم، چون منم توشم.» در فروشگاه و پس از دیدار حامد و سپیده، حامد متوجه تغییرات رفتاری سپیده می­شود، اما سپیده که از این دیدار شوکه شده، بلافاصله بعد از حضور در خانه می­خوابد. او بابت تغییر رفتارش پاسخی به همسرش نمی­دهد.

صبح روز بعد مسعود به‌تنهایی به مراسم خاک‌سپاری مائده می­رود. در مراسم و در پاسخ به احتمال خودکشی، سمیرا از نحوه­ مرگ شترها به مسعود می­گوید: «تو می‌دونی شتر چه‌جوری میمیره؟ شتر می‌تونه چند روزی توی بیابون بدون این‌که چیزی خورده باشه، همراهش رو ببره، اصلاً هم تو حالش فرقی نمی­کنه تا آخرین لحظه که یهو وایمیسه. می­شینه، می­میره. انگار که دکمه­ش رو زده باشن و یهو خاموش شده باشه.»

تأثیر این ماجرا و رفتار عجیب سپیده، مسعود را در پی حل ماجرا می­کشاند. با ضبط بخشی از موسیقی­ای که سپیده گوش می­دهد، به فروشگاه شب گذشته می­رود و آن اثر را تهیه می­کند و متوجه می­شود که همسرش به همراه کاوه و حامد در یک دوره در دانشگاه تحصیل می­کردند. کاوه که به ماجرا شک می­کند، سپیده را از حضور همسرش مطلع می­کند. سپیده به محل کار همسرش می‌رود تا دلیل تغییر رفتارش را شرح دهد. حضور تعجب­برانگیز سپیده باعث کنجکاوی بیشتر مسعود می­شود و او را به آموزشگاه حامد می‌کشاند. در آن‌جا با مینو دیدار می­کند، که ناگهان کاوه نیز در محل حاضر می­شود. در بازگشت به خانه، مسعود، سپیده را از خرید خانه­ای بدون آگاهی او مطلع میکند که باعث مشاجره­ای بین آن دو میشود. سپیده از خانه بیرون می­رود و از طریق کاوه با حامد که درگیر چک صدا در استودیو است، تماس می­گیرد. مینو به عنوان اعتراض محل را ترک می­کند و به منزل برمی‌گردد. حامد نیز پس از پایان مکالمه و فهمیدنِ تنفرِ سپیده نسبت به خودش در پی مینو به خانه میرود.

مرجع مقاله