Little Fish

ماهی کوچولو

  • نویسنده : میثا محمدی
  • مترجم :
  • تعداد بازدید: 0

فیلمنامه‌نویس: متسون تاملین، بر اساس کتابی از آجا گابل، کارگردان: چاد‌ هارتیگان، تهیه‌کننده: لیا بومن، تدوین: جاش کراکت، مدیر فیلم‌برداری: شان مکلوی، موسیقی: کیگان دویت، بازیگران: اولیویا کوک، جک اوکانل، رائول کاستیلو، سوکو، ژآنر: درام/ علمی- تخیلی/ احساسی، محصول 2021 آمریکا، 101 دقیقه، درآمد فروش: 39.053 دلار، پخش از‌ ای.اف.سی فیلمز

خلاصه داستان: اِما دختر جوان انگلیسی است که دور از خانواده در آمریکا زندگی می‌کند و به عنوان دام‌پزشک در یک کلینیک مشغول کار است. اما با جود، که یک هنرمند است، آشنا می‌شود و بعد از مدتی این آشنایی به ازدواج ختم می‌شود. آن دو عاشقانه یکدیگر را دوست دارند.

بیماری‌ای در دنیا در حال شیوع است که به واسطه آن انسان‌ها به‌تدریج یا یک‌باره حافظه خود را از دست می‌دهند. دانشمندان اطلاعی از این بیماری و شکل شیوع آن ندارند. اِما طی تماس با مادرش احساس می‌کند که او نیز بعضی چیزهایی را که پیش از این به او گفته بود، فراموش کرده است و نگران می‌شود که او نیز به این بیماری مبتلا شده باشد.

بن، گیتاریست، دوست اِما و جود دچار فراموشی شده و دوستانش سعی دارند از او محافظت کنند. بن آرزو دارد قبل از فراموشی کامل ترانه‌هایش را ضبط کند، اما هنگام نواختن گیتار مدام ترتیب نت‌ها را فراموش می‌کند. بن به پیشنهاد جود سیم‌های گیتار و نت‌های آن را روی ساعدش خال‌کوبی می‌کند و به این ترتیب هنگام نواختن گیتار به کمک آن تصویر می‌تواند آهنگ‌هایش را بنوازد. یک روز سامانتا، دوست بن، با اِما و جود تماس می‌گیرد که به کمکش بیایند. وقتی به خانه آن‌ها می‌رسند، می‌بینند که بن کاملاً فراموش کرده است که سامانتا کیست و قصد داشته با چاقو، با تصور این‌که او یک مهاجم است، به او حمله کند.

اِما متوجه می‌شود که جود نیز به‌تازگی چیزهایی را فراموش می‌کند. اِما هر روز شروع به پرسیدن سؤال‌هایی از جود می‌کند و خاطراتی را با او مرور می‌کند. اِما از یک آزمایش تحقیقاتی روی بیماران داوطلب خبردار می‌شود و نام جود را در این برنامه می‌نویسد. بن برای مصاحبه با دکتر احضار می‌شود و دکتر به او توضیح می‌دهد که در این روش با سوزن بلندی که از ناحیه کام وارد مغز می‌شود، بخشی از مغز تحریک می‌شود که شانس بهبودی را بالا می‌برد و البته عوارضی چون عدم درمان و فلج شدن قسمت‌هایی از بدن را در پی دارد. بن حاضر به جراحی نیست.

اِما خیلی نگران است و شروع به تحقیق درباره مغز و عملکرد آن می‌کند تا شاید بتواند کاری بکند. به اِما خبر می‌دهند که حال مادرش خیلی بد است و دیگر چیزی به خاطر نمی‌آورد و حال در بیمارستان بستری شده است. اما به خاطر شرایط جود نمی‌تواند او را تنها بگذارد و به دیدن مادرش برود. شرایط جود بدتر شده و او راضی به عمل می‌شود. بعد از آزمایش‌های اولیه در خون جود مواد دیده می‌شود و از جراحی کنار گذاشته می‌شود. اما جود به خاطر نمی‌آورد کی مواد زده است.

جود از اِما خواهش می‌کند تا این عمل را مطابق با ویدیوهایی که در اینترنت پخش شده است، برای او انجام دهد. اما نیمه‌شب در کلینیک دام‌پزشکی این کار را انجام می‌دهد و جود از درد بی‌هوش می‌شود. بعد از چند روز معلوم می‌شود که تغییر چندانی در عملکرد حافظه جود ایجاد نشده است.

اما متوجه می‌شود که خودش نیز مبتلا شده و رشته اتفاقات و وقایع از دستش درمی‌روند. اِما و جود همراه سگشان به ساحل می‌روند. اما کنار دریا نشسته که می‌بیند سگی به او نزدیک می‌شود. از صاحب سگ (جود) می‌پرسد که این سگ شماست؟ مرد به او لبخند می‌زند و می‌گوید که لهجه بامزه‌ای دارد.

مرجع مقاله