Cliff Walkers

صخره‌نوردان

  • نویسنده : میثا محمدی
  • مترجم :
  • تعداد بازدید: 47

فیلمنامه‌نویس: کان یانگشیان، کارگردان: ژانگ ییمو، تهیه‌کننده: لین لیانگ، تدوین: لی یونگی، مدیر فیلم‌برداری: ژائو شادینگ، موسیقی: جو ییونگ- ووک، بازیگران: جانگ یی، یو هیوئه، کین‌هایلو، سو یاون، لیو‌هاچون، ژانر: درام/ تریلر/ جنایی، محصول 2021 چین، 125 دقیقه، درآمد فروش: 185.2 میلیون دلار

خلاصه داستان: در 1930 چو لیانگ، وانگ یو، ژانگ یی و شائو لن چهار مأمور مخفی چینی آموزش‌دیده در روسیه هستند که برای مأموریتی وارد ایالت مانچوکوئو، که تحت تسلط ژاپنی‌هاست، می‌شوند. ژانگ و شائو لن به عنوان گروه یک و چو و وانگ به عنوان گروه دو از هم جدا می‌شوند تا با قطار خود را به شهر‌ هاربین برسانند. گروه یک در مسیر متوجه می‌شوند که مأموریت لو رفته است و افراد رابط همگی جاسوس‌اند و باید به طریقی به گروه دو خبر دهند. گروه دو همراه جاسوس‌ها سوار قطار می‌شوند. ژانگ یی بدون جلب توجه وارد دست‌شویی قطار می‌شود و با علامت رمزی روی دیوار می‌نویسد که رابط‌ها جاسوس‌اند. اما بلافاصله بعد از او مردی وارد دست‌شویی می‌شود و شکل پیغام را تغییر می‌دهد و وانگ یو نیز بعد از ورود به دست‌شویی پیغام دست‌کاری‌شده را می‌بیند.

رابط‌ها چو لیانگ و وانگ یو را به خانه امنی می‌برند و آن‌ها را تحت نظر می‌گیرند. چو لیانگ می‌گوید که باید منتظر دستور از بالا بمانند و فعلاً کاری نمی‌توانند بکنند. از آن طرف، طی یک درگیری در قطار ژانگ یی و شائو لن از هم جدا می‌شوند و شائو لن بعد از کشتن دو سرباز ژاپنی خودش را به محل قرار با ژانگ یی می‌رساند و در خانه‌ای مستقر می‌شوند. ژانگ یی هدف عملیات طلوع را برای شائو لن افشا می‌کند؛ این‌که مردی از قرارگاه مخوف و مخفی ژاپنی‌ها که در آن‌جا دست به قتل عام می‌زدند، فرار کرده و حال برای این‌که بتوانند این جنایت را برای جامعه بین‌الملل افشا کنند، باید این مرد را از مرز رد کنند. آن دو با روش‌های قدیمی به شیوه کمونیست‌ها پیغامی از بالا می‌گیرند، اما برای رمزگشایی آن به کتاب رمزی که در دست چو لیانگ است، نیاز دارند. از آن طرف، کتاب به دست ژاپنی‌ها افتاده است و برای به تله انداختن گروه دو آن را در کتابخانه قرار می‌دهند. ژانگ یی با لباس مبدل به کتابخانه می‌رود و مقابل چشم مأمورها کتاب را می‌دزدد. اما در راه برگشت متوجه کودکانی می‌شود که مقابل هتل گدایی می‌کنند. او که شنیده است دختر و پسر 11 و 8 ساله او نیز در میان گدایان شهر هستند، بی‌احتیاطی می‌کند و سراغ بچه‌ها می‌رود. اما مأمورهای ژاپنی او را می‌بینند و تعقیب و گریز آغاز می‌شود و درنهایت بر اثر تصادف با ماشینی دستگیر می‌شود.

ژانگ یی به‌شدت شکنجه می‌شود، اما با کمک ژویی، افسر نفوذی در گروه‌های ژاپنی، فرار می‌کند، ولی به دلیل جراحات زیاد ژانگ یی، فرار به سرانجام نمی‌رسد و او بار دیگر دستگیر می‌شود. ژاپنی‌ها به دنبال شائو لن هستند و ژو تحت تأثیر داروهایی که به او تزریق می‌شود، نام سینما آسیا را می‌آورد. بنابراین سینما تحت نظر گرفته می‌شود. ژو نیز به دنبال شائو لن است تا او را از خطر مطلع کند و مخفیانه روی پوستر تاریخ‌های اکران فیلم تاریخ بیست‌ویکم  را علامت می‌زند. طبق قرار شائو لن باید چهار روز بعد از اطلاع از تاریخ در محل حاضر شود.

از آن طرف، وانگ یو در اولین فرصتی که به دست می‌آورد، درباره پیغام در قطار به چو لیانگ می‌گوید و این‌که رابط‌ها همگی جاسوس‌اند. ژانگ یی اعدام می‌شود و ژو که چاره‌ای ندارد، شخصاً دست به کار می‌شود و با وانگ یو و چو لیانگ تماس می‌گیرد و به آن‌ها می‌گوید که بیست‌ویکم به مهمانی همسر سفیر آلبانی در سفارت می‌روند، با این بهانه که رابط در آن مهمانی منتظر آن‌هاست، درحالی‌که مقابل در پشتی سدانی مشکی برای فرار آن‌ها پارک شده است.

شب موعود آن دو با همراهی رابط‌ها به محل قرار می‌روند، اما یکی از مأمورها اجازه نمی‌دهد که وانگ یو و چولیانگ بدون او داخل سفارت بروند و درنتیجه وانگ یو به‌تنهایی می‌رود و کمی بعد نیز مأمور پشت سر او وارد سفارت می‌شود. چولیانگ نیز راننده اتومبیلی را که مراقب اوست، می‌کشد و منتظر فرصت فرار می‌شود. از آن طرف نیز وانگ یو بدون این‌که کسی متوجه شود، سوار سدان مشکی می‌شود و به راه می‌افتد، اما مأمورهای ژاپنی متوجه فرار می‌شوند و تعقیب و گریز آغاز می‌شود. در این میان، چولیانگ کشته می‌شود و وانگ یو فرار می‌کند. ژو نیز شائو لن را پیدا می‌کند و مأموریت انتقال آن مرد به مرز با موفقیت انجام می‌شود. ژو نیز طبق قولی که به ژانگ یی داده بود، بچه‌هایش را پیدا می‌کند و آن را به مادرشان، یعنی وانگ یو می‌سپارد.

مرجع مقاله