Don't Look Up

بالا را نگاه نکن

  • نویسنده : میثا محمدی
  • مترجم :
  • تعداد بازدید: 220

فیلمنامه‌نویس: آدام مک کی، کارگردان: آدام مک‌کی، تهیه‌کننده: آدام مک‌کی، تدوین: هانک کوروین، مدیر فیلم‌برداری: لینوس سندگرن، موسیقی: نیکولاس بریتل، بازیگران: لئوناردو دی کاپریو، جنیفر لارنس، راب مورگان، کیت بلانشت، مریل استریپ، ژانر: علمی- تخیلی، کمدی، درام. محصول 2021، آمریکا، 138 دقیقه، بودجه: 75 میلیون دلار، درآمد فروش: 1.5 میلیون دلار، پخش از نت‌فلیکس.

خلاصه داستان: کیت دیبیاسکی دانشجوی دکترای نجوم دانشگاه ایالتی میشیگان دنباله‌دار ناشناخته‌ای را کشف می‌کند، پروفسو رندال این دنباله‌دار را تأیید می‌کند. اما بعد از محاسبات مدار حرکتی دنباله‌دار، مشخص می‌شود که بعد از شش ماه و 14روز با زمین برخورد و باعث نابودی زمین خواهد شد. ناسا این یافته‌ها را تأیید و دکتر تدی اوگلثورت، رئیس دفتر هماهنگی دفاع سیاره‌ای، کیت و رندال را تا کاخ سفید همراهی می‌کند تا با رئیس‌‌جمهور اورلئان، جانی ملاقات کنند. اما در جلسه با رئیس‌جمهور او توجهی به اهمیت این موضوع نمی‌کند و می‌گوید که اکنون درگیر رسوایی یکی از سناتورهایش است و انتخابات کنگره پیش ‌رو مهم‌تر از این جریان است. اوگلثورپ ترتیبی می‌دهد تا کیت و رندال در برنامه خبر صبح‌گاهی حاضر شوند. هنگامی‌که مجریان برنامه جک برمر و بری ایوانتی با این موضوع بی‌اهمیت برخورد می‌کنند، کیت عصبانی می‌شود و حرف‌های خوبی نمی‌زند و همین امر باعث می‌شود تا در شبکه‌های اجتماعی مورد تمسخر قرار گیرد. اما دکتر رندال به خاطر جذابیتش مورد توجه زیادی قرار می‌گیرد. رئیس‌جمهور درگیر یک رسوایی می‌شود و برای سرپوش گذاشتن روی آن تصمیم می‌گیرد تا با کلی شعار و جنجال تبلیغاتی شمار زیادی موشک به فضا بفرستد تا دنباله‌دار را از مسیرش منحرف کنند.

محاسبه‌ها به‌خوبی پیش می‌رود و موشک‌ها بدون هیچ نقصی پرتاب می‌شوند، اما ناگهان رئیس‌جمهور دستور لغو مأموریت را می‌دهد و همه‌چیز متوقف می‌شود. معلوم می‌شود که پیتر ایشرول، مدیرعامل میلیاردر شرکت فناوری بَش، رئیس‌جمهور را قانع کرده است که عملیات را لغو کند. پیتر در ارائه‌ای عنوان می‌کند که دنباله‌دار حاوی مقادیر قابل توجهی سنگ‌های معدنی و باارزش است که می‌تواند دنیا را از فقر نجات دهد و طبق تحقیقات تیم ارزیابی، می‌توانند پهپادهایی را  به سطح دنباله‌دار بفرستند و با کار گذاشتن مواد منفجره، آن را متلاشی کرده و بعد تکه‌های متلاشی شده را که به اقیانوس می‌ریزند، از سوی نیروی دریایی آمریکا جمع‌آوری شود. کیت، رندال و اوگلثورپ به‌شدت مخالف هستند، اما کاری از آن‌ها برنمی‌آید. کیت این موضوع را بلند در یک رستوران مطرح می‌کند و به دلیل اغتشاش مردم و خراب‌کاری او را دستگیر می‌کنند و کارش را نیز از او می‌گیرند.

 رندال به کار با پیتر ادامه می‌دهد و تبدیل به چهره تبلیغاتی برای کارهای او می‌شود. شعار آن‌ها این است که این دنباله‌دار باعث می‌شود تا شغل‌های بیشتری برای مردم ایجاد شود. اما رندال نیز بعد از مدتی متوجه می‌شود که کارهای پیتر چندان ارزش علمی ندارند و بیشتر پایه و اساس تجاری دارند. رندال نیز که دیگر از این وضعیت خسته شده است، در برنامه صبح‌گاهی تلویزیون این موضوع را مطرح می‌کند و رئیس‌جمهور آمریکا را دروغ‌گو خطاب می‌کند. رندال نیز به دست اف.بی.‌آی دستگیر و از کار بی‌کار می‌شود. تنها چند روز تا برخورد دنباله‌دار به زمین مانده است و رندال و کیت کمپین بزرگی راه می‌اندازند تا توجه کشورهای دیگر را جلب کنند. درست زمانی‌که پایگاه هسته‌ای روسیه قرار است موشک‌هایی را برای انحراف مسیر دنباله‌دار بفرستد، به دلیل نامعلومی منفجر می‌شود. حال آن‌ها دعا می‌کنند که پروژه پیتر موفقیت‌آمیز پیش برود.

رندال که در این مدت رابطه‌اش با همسرش به مشکل خورده است، تصمیم می‌گیرد به خانه برود و از او معذرت خواهی کند. کیت و دوستش یول و اوگلثورپ نیز او را همراهی می‌کنند. همان روز پیتر موشک‌هایش را پرتاب می‌کند، اما تعدادی از آن‌ها در مسیر منفجر می‌شوند و پهپادهایی که به دنباله‌دار می‌رسند نیز درست عمل نمی‌کنند و پروژه شکست می‌خورد. پیتر و دیگر افراد ثروتمند کشور به همراه رئیس‌جمهور سوار بر سفینه می‌شوند و زمین را ترک می‌کنند. درحالی‌که رندال همراه خانواده و دوستانش مشغول خوردن شام خانوادگی و صحبت درباره چیزهای معمولی هستند، دنباله‌دار به زمین برخورد می‌کند و همه چیز را نابود می‌کند.

سفینه پیتر بعد از مدتی سیاره‌ای قابل سکونت پیدا می‌کند و در آن فرود می‌آید. رئیس‌جمهور اورلئان به محض این‌که از سفینه پیاده می‌شود، پرنده‌ای عجیب و غریب او را می‌خورد.

مرجع مقاله