Memoria

خاطرات

  • نویسنده : میثا محمدی
  • مترجم :
  • تعداد بازدید: 159

فیلمنامه‌نویس و کارگردان: اپیچاتپونگ ویراستاکول، مدیر فیلم‌برداری: سامواو ماکدیپروم، تدوین: لی چاتامتیکول، تهیه‌کننده: دیانا بوستامانته، بازیگران: تیلدا سوینتن، الکین دیاز، ژان بالیبار، خوان پابلو اورگو، ژانر: درام/ علمی- تخیلی، محصول 2021 تایلند، کلمبیا، انگلستان، 136 دقیقه، درآمد فروش: 351.359 دلار

خلاصه داستان: جسیکا زن انگلیسی گل‌فروشی است که در مدلین زندگی می‌کند. یک روز صبح با صدایی بلند از خواب بیدار می‌شود و در ابتدا گمان می‌کند که این صدا ناشی از ساخت‌وساز خانه همسایه است، اما خیلی زود متوجه می‌شود که ساخت‌وسازی در کار نیست و این صدا را غیر از او کس دیگری نمی‌شنود و هر از گاهی تکرار می‌شود.

جسیکا برای ملاقات با کارن، خواهرش، که بیماری مرموزی دارد، به بیمارستانی در بوگوتا می‌رود. کارن خوابی را که در مورد یک سگ در آستانه مرگ دیده است، برای او تعریف می‌کند. جسیکا بعد از مرخص شدن کارن از بیمارستان درباره آن خواب از او می‌پرسد، اما کارن به خاطر نمی‌آورد که چنین خوابی دیده باشد. همسر کارن در جریان صدایی که جسیکا می‌شنود، قرار می‌گیرد و او را به هرنان، تکنسین صدا، معرفی می‌کند. جسیکا به استودیو هرنان می‌رود و برای او توضیح می‌دهد صدایی که می‌شنود، شبیه صدای برخورد یک گوی فلزی بزرگی است که به شبکه‌ای فلزی در آب برخورد می‌کند؛ صدایی که گویی از اعماق زمین به گوش می‌رسد. هرنان با کمک جسیکا آن صدا را بازسازی می‌کند. و بعد از آن نیز چند باری به جسیکا کمک می‌کند تا کارهایش را در شهر انجام بدهد. جسیکا بعد از مدتی به استودیو هرنان می‌رود و سراغ او را از همکارانش می‌گیرد، اما کسی در آن‌جا تکنسین صدایی به اسم هرنان نمی‌شناسد.

جسیکا در ادامه با اگنس، باستان‌شناس، آشنا می‌شود و اگنس او را به سایت حفاری در آمازون در یک منطقه ساخت‌وساز دعوت می‌کند. جسیکا راهش را در جنگل گم می‌کند و با مردی میان‌سال به نام هرنان روبه‌رو می‌شود. هرنان او را به خانه‌اش دعوت می‌کند و جسیکا خاطره‌ای ترسناک را در آن اتاق به یاد می‌آورد؛ این‌که همراه مادرش در زیر تختی با پتوی آبی پنهان شده بود، درحالی‌که همه به دنبال آن‌ها می‌گشتند و مادرش دست‌های او را بوسیده بود. هرنان به او می‌گوید که این خاطره اوست نه خاطره جسیکا.

کار حفاری ادامه پیدا می‌کند و دو جسد با بقایای چند حیوان پیدا می‌شوند. درحالی‌که هیچ نشانه‌ای از ابزار در کنار آن‌ها دیده نمی‌شود و احتمال می‌رود پوسیده شده باشد، و یکی از جمجمه‌ها به وسیله‌ ماشین راه‌سازی له شده و از بین رفته است.

مرجع مقاله