The Tragedy of Macbeth

تراژدی مکبث

  • نویسنده : میثا محمدی
  • مترجم :
  • تعداد بازدید: 289

فیلمنامه‌نویس: جوئل کوئن، بر اساس رمانی از ویلیام شکسپیر، کارگردان: جوئل کوئن، تهیه‌کننده: فرانسیس مک‌دورمند، تدوین: لوسیان جانستون، مدیر فیلم‌برداری: برونو دلبونل، موسیقی: کارتر برول، بازیگران: دنزل واشنگتن، فرانسیس مک‌دورمند، برتی کاروِل، الکس هسل، ژانر: تریلر/ تاریخی/ درام، محصول 2021 آمریکا، 105 دقیقه، پخش از اپل تیوی پلاس،‌ ای 24

خلاصه داستان: مکبث و بانکو، فرماندهان ارتش پادشاه دانکن، پس از پیروزی در جنگ با نروژی‌ها در راه برگشت هستند که با سه عجوزه روبه‌رو می‌شوند. عجوزه‌ها به مکبث می‌گویند او ارباب کاوادور خواهد شد و این‌که پادشاه بعدی اوست، اما این فرزندان بانکو هستند که پادشاهی را به ارث می‌برند. شب در اردوگاه به مکبث خبر می‌رسد که پادشاه فرمان داده است تا ارباب کاوادور به دلیل خیانت گردن زده شود و این عنوان به مکبث برسد. از طرف دیگر، پادشاه پسرش مالکوم را شاهزاده کامبرلند می‌خواند و این هشداری برای مکبث است که برای رسیدن به پادشاهی باید از مالکوم نیز بگذرد. مکبث بی‌درنگ این جریان را در نامه‌ای برای لیدی مکبث می‌نویسد و او را در جریان پیش‌گویی می‌گذارد.

پادشاه دانکن تصمیم می‌گیرد شب را در عمارت مکبث بگذراند. مکبث می‌گوید که او جلوتر می‌رود تا اسباب راحتی آن‌ها را فراهم کند. لیدی مکبث همسرش را متقاعد می‌کند که پادشاه را به قتل برسانند. لیدی مکبث به‌خوبی از مهمانان پذیرایی می‌کند و به نگهبانان پادشاه دارو می‌خوراند. مکبث در کشتن پادشاه تردید دارد، اما لیدی مکبث او را متقاعد می‌کند و او نیز به اتاق پادشاه می‌رود و او را با خنجری می‌کشد. صبح روز بعد مکداف، ارباب تایف، جسد پادشاه را پیدا می‌کند و مکبث نیز در همان لحظه خدمت‌کاران پادشاه را سر می‌برد و می‌گوید که این کار ناگهانی را از روی اندوه و عصبانیت مرتکب شده است. در این میان مالکوم بدون ادعای تاج و تاخت و از ترس جانش با کمک مکداف به انگلستان فرار می‌کند و مکبث به عنوان شاه تاج‌گذاری می‌کند. مکبث که از پیش‌گویی ترسیده است و فکر می‌کند اگر قرار است پادشاهی را پسر بانکو ادامه دهد، تلاش‌های او بی‌فایده بوده است، سه قاتل را اجیر می‌کند تا بانکو و پسرش را بکشند. بانکو کشته می‌شود، اما پسرش فرار می‌کند و راس او را پیدا می‌کند.

مکبث به خاطر قتل‌هایی که مرتکب شده است، خواب آرامی ندارد و مدام دچار توهم می‌شود. یک شب دوباره با عجوزه‌ها روبه‌رو می‌شوند و در آب طلسم‌شده صورت فلینس را می‌بیند که به مکبث می‌گوید که او پادشاه باقی خواهد ماند، تا زمانی که جنگل بزرگ بیرنام به دانسینان هیل بیاید. مکبث فرمان می‌دهد تا خانواده و اهل خانه مکداف را به قتل برسانند.

لیدی مکبث نیز که در این جنایت‌ها دست داشته است، شروع به راه رفتن در خواب می‌کند. راس پنهانی به انگلستان می‌رود و به مکداف خبر می‌دهد که خانواده‌اش به قتل رسیده‌اند. این اندوه بزرگ مکداف را مصمم به انتقام می‌کند و با کمک انگلستان ارتشی فراهم می‌کند. سربازان شاخه‌های درختان جنگل بیرنام را قطع می‌کنند و تحت پوشش آن به قلعه مکبث در دانسینان حمله می‌کنند و پیش‌گویی دیگری نیز به حقیقت می‌پیوندد. لیدی مکبث بر اثر سقوط از پله‌ها می‌میرد. مکبث هم‌چنان نمی‌تواند حقیقت را بپذیرد و خودش را نامیرا می‌داند تا این‌که با مکداف روبه‌رو می‌شود. مکبث و مکداف روبه‌روی هم قرار می‌گیرند و در مبارزه تاج مکبث می‌افتد و زمانی که برای گرفتن آن اقدام می‌کند، مکداف با یک حرکت سر او را از بدنش جدا می‌کند. مالکوم به عنوان پادشاه جدید اسکاتلند تاج‌گذاری می‌کند، معلوم می‌شود که فلینس زنده است و راس او را از اسکاتلند دور می‌کند.

مرجع مقاله