Nitram

نیترام

  • نویسنده : میثا محمدی
  • مترجم :
  • تعداد بازدید: 208

فیلمنامه‌نویس: شاون گرانت، کارگردان: جاستین کورزل، مدیر فیلم‌برداری: جرمین مک میکینگ، تدوین: نیک فنتون، موسیقی: جد کورزل، تهیه‌کننده: نیک باتزیاس، بازیگران: کالب لندری جونز، جودی دیویس، اسی دیویس، آنتونی لا پاگلیا، ژانر: دارم/ تریلر، محصول 2021 استرالیا، 112 دقیقه، درآمد فروش: 344826 دلار، پخش از مدمن فیلمز

 

خلاصه داستان: نیترام مردی جوان با قابلیت‌های پایین ذهنی و افسردگی است، که تحت نظر دکتر برای داشتن تعادل روانی قرص مصرف می‌کند. نیترام همراه پدر و مادرش در پورت آرتور استرالیا زندگی می‌کند. او مرتب در فضای باز آتش‌بازی می‌کند و باعث آزار و اذیت همسایه‌ها می‌شود. نیترام در ساحل با دیدن موج‌سوارها از مادرش می‌خواهد که برای او نیز تخته موج‌سواری بخرد، اما مادرش قبول نمی‌کند. نیترام نیز برای پول درآوردن با ماشین چمن‌زنی به در خانه همسایه‌ها می‌رود و به آن‌ها پیشنهاد می‌دهد چمن‌های حیاطشان را کوتاه کند. نیترام با دنبال کردن صدای موسیقی به خانه هلن می‌رسد، هلن درخواست کار او را قبول می‌کند، اما ماشین چمن‌زنی کار نمی‌کند و هلن از نیترام می‌خواهد تا فردا برای گرداندن سگ‌های او بیاید.

هلن و نیترام خیلی زود با هم دوست می‌شوند و هلن برای نیترام ماشین می‌خرد، درحالی‌که او گواهی‌نامه ندارد، نیترام متوجه می‌شود که هلن بسیار پول‌دار است. نیترام به خانه هلن نقل مکان می‌کند و در یکی از اتاق‌های او می‌ماند. نیترام در روز تولدش همراه هلن به خانواده‌اش در رستوران ملحق می‌شود. مادر نیترام داستانی از کودکی نیترام برای هلن تعریف می‌کند که چطور از رنج او لذت می‌برده است. یک روز هلن در حیاط نیترام را می‌بیند که مشغول شلیک با تفنگ بادی است و از او می‌خواهد از شر تفنگ خلاص شود.

پدر نیترام که کار وام خرید پانسیون ساحلی رویایی‌اش درست شده است، همراه نیترام به دفتر فروش می‌رود و در راه به نیترام می‌گوید که باید در اداره آن‌جا به او کمک کند. اما املاکی به او می‌گوید که خانه را به خریدار دیگری با مبلغ بالاتر فروخته است. پدر نیترام ضربه روحی بدی می‌خورد. نیترام از هلن می‌خواهد به ‌هالیوود بروند و هلن موافقت می‌کند. در راه رفتن به آژانس مسافرتی نیترام برای شوخی، فرمان را که در دست هلن است، می‌چرخاند و بار دومی که این حرکت را انجام می‌دهد، تصادف شدیدی می‌کنند و هلن می‌میرد.

نیترام بعد ترخیص از بیمارستان دوباره در خانه هلن می‌ماند. مادر نیترام سراغش می‌آید و از او می‌خواهد که به خانه برگردد، اما نیترام می‌گوید که هلن همه چیزش را به او بخشیده است. مادر نیترام به او می‌گوید که حال پدرش خوب نیست و باید به دیدن او بیاید. پدر نیترام افسردگی گرفته و از خانه بیرون نمی‌رود. نیترام با دیدن وضعیت پدرش شروع به کتک زدن او می‌کند و از او می‌خواهد بلند شود و خودش را جمع‌وجور کند. چند روز بعد جسد پدر نیترام که خودکشی کرده است، از سد بیرون کشیده می‌شود. نیترام به مراسم ختم پدرش می‌رود، اما مادرش با دیدن لباس‌های نیترام او را راه نمی‌دهد و می‌گوید که اجازه نمی‌دهد امروز را خراب کند.

نیترام با یک ساک بزرگ پر از پول به در خانه مالک جدید خانه ساحلی می‌رود و از آن‌ها می‌خواهد پول را بگیرند و خانه را به آن‌ها پس بدهند. اما پیرمرد و پیرزن ساکن در خانه او را بیرون می‌کنند. نیترام به مغازه اسلحه‌فروشی می‌رود و تعداد قابل توجهی اسلحه‌های نیمه اتوماتیک و شاتگان می‌خرد و شروع به تمرین تیراندازی در حیاط خانه هلن می‌کند. او در تلویزیون خبری از تیراندازی کور در آمریکا می‌بیند.

یک روز تعطیل نیترام به در خانه ساحلی می‌رود و ساکنان آن را می‌کشد. سپس به یک تفریح‌گاه شلوغ می‌رود و بعد از خوردن آب‌میوه و دسر میوه‌ای در یک رستوران، دوربین فیلم‌برداری را روشن می‌کند و روی میز می‌گذارد. سپس اسلحه‌اش را بیرون می‌کشد و شروع به کشتن مردم می‌کند. در این حادثه تیراندازی 35 نفر کشته و 23 نفر مجروح می‌شوند.

مرجع مقاله