مجبوریم

  • نویسنده : امید پورمحسن
  • مترجم :
  • تعداد بازدید: 179

فیلمنامه‌نویس و کارگردان: رضا درمیشیان

مدیر فیلم‌برداری: آیین ایرانی

تدوین: هایده صفی‌یاری

طراح صحنه: امیرحسین حداد

طراح لباس: گلناز گلشن

موسیقی: کیهان کلهر

عکاس: نوشین جعفری

تهیه‌کننده: رضا درمیشیان

بازیگران: فاطمه‌ معتمدآریا، نگار جواهریان، پردیس احمدیه، مجتبی پیرزاده، پارسا پیروزفر، احمد حامد، پریوش نظریه، همایون ارشادی، بهمن‌ فرمان‌آرا، بابک کریمی، ژاله علو، رضا بهبودی، محمدرضا مالکی، مهدی نصرتی

سال ساخت: 1397

سال پخش: 1401

 

خلاصه داستان: گل‌بهار (پردیس احمدیه) دختری کارتن‌خواب است که دل در گروی عشق و وعده‌های مجتبی (مجتبی پیرزاده) برای ازدواج بسته است، غافل از این‌که مجتبی نوزادان این دسته از زنان را با افراد خواستار آنان معامله می‌کند و گل‌بهار را نیز با بهانه‌های واهی برای بارداری می‌فروشد. وقتی در آخرین معامله‌اش با مدیر یک کارگاه به نام آقاکریم (بابک کریمی)، گل‌بهار باردار نمی‌شود، به آزمایشگاه می‌روند و متوجه می‌شوند لوله‌های دخترک بسته شده است و حدس می‌زنند به عمل توبکتومی در گذشته‌ برمی‌گردد؛ یعنی زمانی که بابت سقط جنین مرده‌اش در بیمارستان تحت عمل جراحی قرار گرفته است.

گل‌بهار به نزد خانم ارشد (پریوش نظریه) در مؤسسه خانه خورشید- ارگانی که با هدف کاهش آسیب زنان بی‌خانمان از سوی بهزیستی تأسیس شد- می‌رود و از او درخواست می‌کند تا پی‌گیری این موضوع را برعهده بگیرد، در غیر این صورت مجتبی را از دست خواهد داد. بنابراین به اتفاق یکدیگر نزد وکیلی به نام سارا ندائی (نگار جواهریان) می‌روند تا او با قبول این پرونده به آن‌ها کمک کند. سارا از طریق آشنایانش با هدف پی‌گیری و حل مشکل به راه می‌افتد. از یک سو به دلیل این‌که گل‌بهار هیچ‌گونه اوراق هویتی ندارد، به سراغ ارگان‌هایی نظیر ثبت‌احوال می‌رود تا بتواند برای او شناسنامه و کارت ملی به دست بیاورد، و از طرف دیگر، با حضور در بیمارستانی که آن عمل انجام شده است، رفت‌وآمد می‌کند تا چگونگی انجام این اتفاق را از پرونده بیمار جویا شود. با پی‌گیری از مدیر بیمارستان (همایون ارشادی) به پرونده دست می‌یابد و مشخص می‌شود دکتر پندار (فاطمه معتمدآریا) مسئولیت عمل را برعهده داشته است، اما با توجه به عدم پاسخ‌گویی مناسب دکتر به دادسرا شکایت می‌کند. در حضور قاضی (رضا بهبودی)، دکتر پندار صراحتاً انجام عمل توبکتومی را انکار می‌کند و قاضی برای شفافیت پرونده کمیسیون سه‌نفره پزشکی تشکیل می‌دهد تا با انجام عمل لاپاراسکوپی صحت گفته‌های او بررسی شود. به موازات این اقدام، سارا با توجه به گزارش عمل به دنبال مکالمه با حاضران عمل در روز کذایی می‌رود و با تک‌تک افراد گفت‌وگو می‌کند. اما چیزی عایدش نمی‌شود. هرچند نمی‌تواند با دکتر صادق‌لو (احمد حامد)- متخصص بی‌هوشی که به خارج از کشور رفته است- صحبت کند و برای او پیغام می‌‌گذارد. لاپاراسکوپی هم انجام عمل عقیم‌سازی را تشخیص نمی‌دهد، ولی سارا به این نتیجه اعتراض می‌زند. در این زمان مجتبی که موفق شده بود در چند نوبت سارا را سرکیسه کند، گل‌بهار را مخفی می‌کند و هنگام پی‌گیری سارا نه‌تنها این موضوع را حاشا می‌کند، بلکه پیشنهاد وقیحانه‌‌ش ر‌ای به سارا می‌دهد. سارا ضمن تعقیب مجتبی متوجه خرید و فروش بچه از سوی او می‌شود و این موضوع را به عنوان جرمی مشهود به کلانتری گزارش می‌دهد. از طرف دیگر، با ارتباطی که با دکتر صادق‌لو برقرار می‌کند، رضایت او را برای حضور به عنوان شاهد پرونده در روز دادگاه جلب می‌کند. اما از طریق افراد امنیتی تهدید می‌شود و بنابراین پرونده را به فرد دیگری واگذار می‌کند و خودش به دیدار مجتبی می‌رود که قرار است خبری از گل‌بهار برای او بیاورد. اما در کمال ناباوری با ضربه چاقوی مجتبی به قتل می‌رسد.

مرجع مقاله