علفزار

  • نویسنده : امید پورمحسن
  • مترجم :
  • تعداد بازدید: 60

فیلمنامه‌نویس و کارگردان: کاظم دانشی

مدیر فیلم‌برداری: هادی بهروز

تدوین: حمید نجفی‌راد

طراح صحنه: بابک کریمی طاری

طراح لباس: شیما میرحمیدی

موسیقی: بهزاد عبدی

عکاس: امید صالحی

تهیه‌کننده: بهرام رادان

بازیگران: پژمان جمشیدی، سارا بهرامی، ستاره پسیانی، ترلان پروانه، رویا جاویدنیا، مائده طهماسبی، فرخ نعمتی، متین حیدری‌نیا، مهدی زمین‌پرداز، صدف اسپهبدی، عرفان ناصری، یسنا میرطهماسب

سال ساخت: 1400

سال پخش: 1400

 

خلاصه داستان: بازپرسی به نام امیرحسین بشارت (پژمان جمشیدی) در آستانه انتقالی‌اش به مرکز، درگیر ماجرای قتل غیرعمد یک کودک از سوی مأموران در صحنه دستگیری مجرمی می‌شود و در پرونده‌ای دیگر مشغول حل‌وفصل ماجرایی است که در آن فریبا اعتمادی (صدف اسپهبدی) پدر فرزند نامشروعش- محسن (مهدی زمین‌پرداز)- را نزد او می‌آورد تا برای فرزندش شناسنامه بگیرد. به موازات این اتفاقات، دادستان ناحیه با درخواست انتقالی او مخالفت می‌کند و پرونده جدیدی مربوط به نزاع در باغی را به او ارجاع می‌دهد.

وقتی بازپرس به دفتر خودش بازمی‌گردد، طرفین نزاع را در آن‌جا می‌بیند و از توضیحات ابتدایی متوجه می‌شود که اعضای خانواده‌ای باغی را اجاره می‌کنند و مشغول نوشیدن مسکرات و شنای مختلط در استخر هستند که چند برادر به باغ وارد می‌شوند و در حین درگیری، یکی از آن‌ها به کما می‌رود. در این میان است که دفتر دادستانی، بازپرس را به حضور می‌طلبد و در آن‌جا مشخص می‌شود اجاره‌کنندگان باغ، فرزندان شهردار و همسرانشان بوده‌اند. بنابراین شهردار- مهندس صادقی (فرخ نعمتی)- برای حفظ آبروی خود در دفتر دادستانی اعلام رضایت خود را اعلام می‌کند تا پرونده مختومه شود. اما در همین زمان است که سارا (سارا بهرامی)- همسر فردی که به کما رفته است- در محل بازپرسی حاضر می‌شود و اعتراض خودش را علنی می‌کند، آن هم با پرده‌برداری از شکایتی جدید که گویا علی‌رغم صحبت‌هایی که شب گذشته در جمع خودشان انجام داده بودند، قرار نبود مطرح شود و با این ادعا، ماجرا وارد فاز جدیدی می‌شود. او در اعتراضش عنوان می‌کند که برادران متهم، همسرانشان را مورد ضرب و شتم قرار داده‌اند که باعث به کما رفتن همسرش شده است و پس از بستن آن‌ها به درخت، به تمامی زنان ازجمله او تجاوز می‌کنند. همسر شهردار (رویا جاویدنیا)، الهام (ترلان پروانه) دختر شهردار و همسرش سجاد، شبنم خواهر سارا و همسرش مهران از این‌که سارا برخلاف توافقات اقدام کرده است، برآشفته می‌شوند و سعی می‌کنند او را آرام کنند. در آن سوی ماجرا، مادر متجاوزین (مائده طهماسبی) و پسر ضاربش حامد به التماس می‌افتند. بازپرس به صورت مجزا، ابتدا سارا را برای رفتن به پزشکی قانونی راهنمایی می‌کند و آن‌گاه با ترساندن حامد دلیل اقدام او و برادرانش را می‌پرسد. حامد ابتدا عنوان می‌کند که از این‌که مهمانان باغ زن و شوهر بوده‌اند، اطلاعی نداشته‌اند و دلیل این ادعایش را دیدن مکرر شبنم همراه با فردی دیگر در همان باغ بیان می‌کند.

مادر متجاوزین نیز که از ماجرای تجاوز اطلاعی نداشت، با ورود به بازداشتگاه موقت، از استدلال حامد شگفت‌زده می‌شود، سپس به سراغ شبنم می‌رود و با تهدید مبنی بر این‌که می‌داند در آن باغ با دکتری رابطه نامشروع داشته، از او می‌خواهد تا خواهرش سارا را از ادامه مسیر شکایت منصرف کند. وقتی شبنم جدیت خواهرش را می‌بیند و متوجه می‌شود کاری از دستش برنمی‌آید، ابتدا موضوع را با شهردار مطرح می‌کند تا ماجرای فاش‌ شدن ارتباطشان را مطرح کند و در ادامه در گفت‌وگو با شوهرش سعی می‌کند خیانتش را به او لاپوشانی کند. از آن سو، همسر شهردار نیز حاضر به حمایت پنهانی از سارا می‌شود. در بازگشت سارا نزد بازپرس و شنیدن ماجرای ارتباط پنهانی خواهرش، از قول مساعدت بازپرس اطمینان خاطر به دست می‌آورد.

مرجع مقاله