Apollo 10½: A Space Age Childhood

آپولو  :10½کودکی در عصر فضا

  • نویسنده : میثا محمدی
  • مترجم :
  • تعداد بازدید: 73

فیلمنامه‌نویس و کارگردان: ریچارد لینکلیتر، تهیه‌کننده: تامی پالوتا، تدوین: ساندرا ادیر، مدیر فیلم‌برداری: شان اف. کلی، بازیگران: میلو کوی، گل پاوِل، زاخاری لی وای، جک بلک، ژانر: انیمیشن/ ماجرایی/ درام، محصول 2021 آمریکا، 98 دقیقه، پخش از نت‌فلیکس

خلاصه داستان: 1960 میلادی، استن نوجوانی است که با خانواده همراه سه خواهر و دو برادرش در حومه شهر هیوستون زندگی می‌کند. دهه‌ای که دوران تغییرات تکنولوژیک و سفر به فضا دل‌مشغولی همه، به‌خصوص اهالی این شهر است. تقریباً همه چیز به فضا و ستاره‌ها مربوط می‌شود، حتی بیشتر ساعات کلاس علوم به صحبت درباره فضا و دیدن پرتاب فضاپیماها در تلویزیون کلاس می‌گذرد، یا بیشتر فیلم‌ها و برنامه‌هایی که در تلویزیون پخش می‌شود، به این جریان ارتباط دارد. اکثر جمعیت این شهر به نوعی در ناسا و پروژه پیشِ روی آن آپولو 11 نقش دارند. پدر استن در ناسا و در بخش اداری آن کار می‌کند. استن دوست داشت که پدرش نقش بیشتری در ساخت فضاپیما می‌داشت، یا شاید حتی فضانورد می‌بود، اما او کار پدرش را تحقیرآمیز می‌داند. استن درباره نقش پدرش برای دوستانش داستان‌سرایی‌هایی می‌کند که واقعیت ندارند.

استن مثل بیشتر بچه‌های هم‌سن خودش در مدرسه به دلیل زیر پا گذاشتن قوانین مدام تنبیه می‌شود. یک روز دو مأمور به صورت مخفیانه پیش استن می‌آیند و به او می‌گویند که ناسا قبل از پرتاب آپولو 11 قصد دارد تا آپولو ½10 را در یک عملیات فوق سری به ماه بفرستند. اما مشکل این‌جاست که محفظه آن کمی کوچک ساخته شده است و حال کاری از دست آن‌ها برنمی‌آید و باید نوجوانی هم‌قد و قواره استن را که در ضمن مثل او باهوش و ورزشکار هم باشد، به فضا بفرستند. آن‌ها از استن می‌خواهند این موضوع را به هیچ‌کس حتی والدینش نگوید و به خاطر خدمت به کشورش این مأموریت را قبول کند. و این‌که آن‌ها ترتیبی می‌دهند تا طی اردوی تابستانی استن بتواند تمریناتش را شروع کند. استن نیز قبول می‌کند.

تمرینات استن آغاز می‌شود و در اولین روز که در کابین شبیه‌سازی قرار می‌گیرد، بر اثر تکان‌های شدید و شتاب، بالا می‌آورد. اما به او گفته می‌شود که این امر عادی است و این‌که بی‌هوش نشده، موفقیت بزرگی است. استن تحت تمرینات شبیه‌سازی سختی قرار می‌گیرد و باید تمام پروتکل‌های پرواز و کدهای خطا را یاد بگیرد. حتی در یک مرحله باید همه کلیدهای کنترل را به خاطر بسپارد و به صورت چشم‌بسته عملیات را انجام دهد. سرانجام روز بزرگ پرتاب می‌رسد و استن سوار بر آپولو ½10 در سکوت خبری به فضا پرتاب می‌شود. همه چیز به‌خوبی پیش می‌رود و استن اولین انسانی می‌شود که بدون این‌که مردم دنیا بفهمند، پا روی کره ماه گذاشته است.

مدتی بعد نیل آرمسترانگ و گروهش در 16 ژوییه 1969 درحالی‌که همه دنیا مقابل تلویزیون‌ها منتظر نشسته‌اند و لحظه به لحظه عملیات را دنبال می‌کنند، با آپولو 11 به فضا پرتاب می‌شوند. روزی که قرار است آپولو 11 به ماه برسد، پدر استن به بچه‌هایش چهار بلیت شهر بازی می‌دهد که به آن‌جا بروند و خوش بگذرانند. آن‌ها سوار بر چرخ و فلک هستند که همه به هم خبر می‌دهند که فضانوردان به ماه رسیده‌اند. شب خانواده استن همگی مقابل تلویزیون نشسته‌اند تا لحظه قدم گذاشتن فضانوردان به ماه را تماشا کنند. استن که خیلی خسته است، خوابش می‌برد و دیدن این لحظه تاریخی را از دست می‌دهد. کمی بعد متوجه می‌شویم که داستان آپولو ½10 استن تنها ساخته و پرداخته ذهن او بعد از این وقایع و قدم گذاشتن انسان به ماه بوده است.

مرجع مقاله