Decision to Leave

تصمیم جدایی

  • نویسنده : میثا محمدی
  • مترجم :
  • تعداد بازدید: 64

فیلمنامه‌نویسان: جونگ سو کیونگ، پارک چان ووک، کارگردان: پارک چان ووک، مدیر فیلم‌برداری: کیم جی یونگ، تدوین: کیم سانگ بام، موسیقی: جو یئونگ ووک، تهیه‌کننده: پارک چان ووک، بازیگران: تانگ وی، پارک هه ایل، لی جونگ هیون، پارک یونگ وو، ژانر: جنایی/ درام/ معمایی، محصول 2022 کره جنوبی، 138 دقیقه، درآمد فروش: 17.1 میلیون دلار، پخش از سی جی اینترتینمنت

خلاصه داستان: کارآگاه هو-جان مأمور پرونده کوه‌نوردی می‌شود که از صخره‌ای سقوط و فوت کرده است. در ظاهر همه چیز به نظر یک حادثه می‌آید، اما کارآگاه این‌طور فکر نمی‌کند. سئو- رائه، همسر مرد متوفی، احضار می‌شود و معلوم می‌شود که او یک مهاجر چینی است که به عنوان پرستار به خانه‌های سالمندان می‌رود و از آن‌ها مراقبت می‌کند. کارآگاه که رفتار‌های سئو- رائه را غیرعادی می‌بیند، شروع به تعقیب او می‌کند. سئو- رائه هر روز به خانه یک پیرزن می‌رود و کارهای مراقبتی آن‌ها را انجام می‌دهد و آن خانم‌ها عاشقش هستند. کارآگاه متوجه می‌شود که همسر سئو- رائه او را کتک می‌زده. در این میان کم‌کم رابطه احساسی میان کارآگاه و سئو-رائه شکل می‌گیرد و با ادامه تحقیقات مشخص می‌شود که مرگ همسر سئو- رائه خودکشی بوده و پرونده بسته می‌شود. کارآگاه به خانه پیرزنی می‌رود که سئو- رائه هر دوشنبه به خانه او می‌رفته و از پیرزن سؤالاتی در مورد روز حادثه می‌پرسد، اما پیرزن طفره می‌رود. کارآگاه متوجه می‌شود که تلفن همراه پیرزن درست مثل تلفن سئو- رائه است و بعد از بررسی محتویات آن متوجه می‌شود که درست در همان روز حادثه «قدم‌شمار» تلفن همراه تعداد گام‌هایی را ثبت کرده است. پیرزن به کارآگاه می‌گوید که ۱۰ سال است که از خانه بیرون نرفته است. کارآگاه با محاسبه مسیر خانه پیرزن تا صخره و بالا رفتن از آن متوجه می‌شود که این سئو- رائه بوده که همسرش را از صخره به پایین پرت کرده است. کارآگاه به خانه سئو- رائه می‌رود و از او می‌خواهد تا تلفن همراهش را به دریا بیندازد. کارآگاه از محل کارش انتقالی می‌گیرد و به محل زندگی همسرش، جونگ- آن در یک شهر ساحلی نقل مکان می‌کند؛ شهری آرام که قتلی در آن صورت نمی‌گیرد.

یک سال بعد کارآگاه و جونگ-آن در بازار هستند که اتفاقی با سئو- رائه و همسرش لی- جو، کارگزار بورس روبه‌رو می‌شوند و از آن‌جایی که جونگ- آن و لی- جون یکدیگر را از قبل می‌شناختند، با هم صحبت می‌کنند. روز بعد به کارآگاه خبر داده می‌شود که قتلی صورت گرفته است و وقتی به سرِ صحنه جنایت می‌رود، جسد لی- جون را در حالی پیدا می‌کند که با ضربات متعدد چاقو کشته شده و به دیوار استخر خالی تکیه داده است.

سئو- رائه دوباره برای بازجویی برده می‌شود و می‌گوید که در زمان قتل برای پیاده‌روی بیرون بوده است و شاهدی نیز ندارد. کارآگاه متوجه می‌شود که سئو- رائه تلفن همراه لی- جون را به دریا انداخته و آن را پیدا کرده و بازیابی اطلاعات می‌کنند. کارآگاه متوجه می‌شود که سئو- رائه تمام مکالماتی را که آن دو با هم داشته‌اند، ضبط کرده و زمانی که همسرش متوجه این جریان شده، تصمیم گرفته بود همه چیز را به همسر کارآگاه بگوید. کارآگاه حتی بقایای سوخته لباسی را که سئو- رائه در روز حادثه به تن داشته است، پیدا می‌کند. سئو- رائه اعتراف می‌کند زمانی که به خانه برگشته بود، با جسد لی- جون روبه‌رو شده بود، اما جسد او را شسته و جابه‌جا کرده تا پرونده برای کارآگاه پیچیده‌تر شود و زمان بررسی پرونده طولانی‌تر شود تا او مدت زمان بیشتری را با او بگذراند. از آن طرف، معلوم می‌شود که یکی از مشتری‌های لی- جون پیرزنی بوده که تمام زندگی‌اش را فروخته و به کمک لی- جون در بورس سرمایه‌گذاری کرده، اما همه چیزش را از دست داده و حال در بیمارستان است. پسر آن زن تهدید کرده بود که اگر مادرش بمیرد، لی- جون را خواهد کشت. کارآگاه متوجه می‌شود که روز فوت آن زن در بیمارستان سئو- رائه به ملاقاتش رفته و ساعتی بعد زن فوت کرده بود. سئو- رائه به کارآگاه می‌گوید که این خواسته خود زن بوده که بمیرد و او فقط کمکش کرده است. با توجه به شواهد، پسر آن زن دستگیر و متهم به قتل می‌شود.

روز بعد سئو- رائه به ساحل می‌رود و خودکشی می‌کند. کارآگاه او را تا ساحل تعقیب می‌کند، اما نمی‌تواند پیدایش کند.

مرجع مقاله