Thirteen Lives

سیزده زندگی

  • نویسنده : میثا محمدی
  • مترجم :
  • تعداد بازدید: 13

فیلمنامه‌نویس: ویلیام نیکلسون، بر اساس داستانی از دان مکفرسن و ویلیام نیکلسن، کارگردان: ران ‌هاوراد، مدیر فیلم‌برداری: سایومبهو موکدیپرام، تدوین: جیمز دی.ویلکاکس، موسیقی: بنجامین والفیش، تهیه‌کننده: برایان گریزر، بازیگران: ویگو مورتنسن، کالین فارل، جوئل ادگرتن، تام باتیمن، ژانر: حادثه‌ای/ زندگی‌نامه/ ماجرایی، محصول 2022 آمریکا و انگلستان، 147 دقیقه، بودجه 55 میلیون دلار، پخش از آمازون استودیوز، یونایتد آرتیستش ریلیزینگ

خلاصه داستان: 23 ژوئن 2018، تایلند. ۱۲ نوجوان تیم فوتبال بعد از بازی تصمیم می‌گیرند همراه دستیار مربی اکافون چانتاوونگ برای گردش به غار تام لوآنگ بروند. تولد یکی از بچه‌هاست و قرار است بعد از گردش در غار همگی به تولد او بروند. بچه‌ها در غار هستند که باران شدیدی آغاز می‌شود. پدر و مادر بچه‌ها که در مراسم تولد حاضر شده‌اند، خبردار می‌شوند که بچه‌ها به غار رفته‌اند و درنتیجه به دنبال بچه‌ها به سمت غار می‌روند. اما خبردار می‌شوند که غار دچار آب‌گرفتگی شدیدی شده است و امکان ورود به غار عملاً غیرممکن است. والدین بی‌درنگ با مقامات تماس می‌گیرند.

با توجه به وخامت اوضاع و بارندگی شدید، نیروی دریایی سلطنتی تایلند به فرماندهی کاپیتان آرنونت برای جست‌وجوی پسران گم‌شده راهی غار می‌شوند، اما شرایط پیچیده‌تر از آن است که بتوان عملیات نجاتی انجام داد. ورنون آنسورث، یک غارنورد محلی که اطلاعات زیادی درباره غارنوردی و شرایط سخت آن غار دارد، پیشنهاد می‌کند تا مقامات با شورای نجات غار بریتانیا تماس بگیرند. غارنوردان بریتانیایی ریک استنتون، آتش‌نشان بازنشسته و جان ولانتن، مشاور آی‌تی وارد غار می‌شوند و بعد از شش ساعت غواصی، پسران و مربی را در چهار کیلومتری دهانه غار پیدا می‌کنند. آن‌ها به پسران قول می‌دهند که روز بعد برای نجاتشان برگردند. روز بعد آن‌ها به همراه پزشک و چند غواص دیگر برای بررسی وضعیت پسرها برمی‌گردند. آن‌ها متوجه می‌شوند که سطح اکسیژن آن قسمت از غار زیر 16 است و پسرها مدت زیادی نمی‌توانند در آن شرایط دوام بیاورند. در تلاش گروه برای رساندن لباس و وسایل ضروری برای نجات پسران، سامان کونان ارتشی سابق تایلندی غرق می‌شود. از 17 کشور برای کمک و نجات پسرها در آن منطقه جمع شده‌اند، اما هیچ راهی برای بیرون کشیدن پسرها از غار، درحالی‌که باید ساعت‌ها زیر آب غواصی کنند، نیست.

در این میان صدها نفر داوطلب می‌شوند تا شرایط بد آب‌وهوایی را کاهش دهند. یک تکنسین آب از بانکوک از کشاورزان محلی اجازه می‌گیرد تا آب را از مسیر کوه به سمت مزارع آن‌ها هدایت کند که باعث از بین رفتن محصولات کشاورزی آن‌ها می‌شود. محلی‌ها دست‌به‌کار می‌شوند و کار تخلیه آب غار از بالا آغاز می‌شود.

ریک استنتون با چند دوست غارنورد دیگرش تماس می‌گیرد و آن‌ها نیز خودشان را به تایلند می‌رسانند. ریک به هری که دکتر بی‌هوشی نیز هست، می‌گوید که تنها راه خارج کردن بچه‌ها از غار این است که آن‌ها را بی‌هوش کنند. اما هری می‌گوید که این کار خیلی خطرناک است و ممکن است بعضی از آن‌ها تحمل آن بی‌هوشی طولانی‌مدت را نداشته باشند و از دست بروند. ریک می‌گوید که فرصت چندانی ندارند و اگر کاری نکنند، آن بچه‌ها می‌میرند. جلسه‌ای زیر نظر استاندار تشکیل می‌شود و خبر به گوش وزیر می‌رسد و او موافقت خودش را با این عملیات و ریسک بالایی که دارد، اعلام می‌کند. همه خبرنگاران و خانواده‌ها از محل عملیات تخلیه می‌شوند.

هفدهمین روز عملیات آغاز می‌شود و طی دو روز بچه‌ها با روش بی‌هوشی از غار خارج و به بیمارستان منتقل می‌شوند. خانواده‌ها از غارنوردها تشکر می‌کنند و آن‌ها به کشورهای خودشان برمی‌گردند. بچه‌ها نیز بعد از مدتی از بیمارستان مرخص می‌شوند و جشن تولد ناتمامشان را تمام می‌کنند. دولت به کشاورزانی که محصولات کشاورزی‌شان را طی این عملیات از دست داده بودند، غرامت دولتی پرداخت می‌کند. مربی و دو تن از بچه‌های تیم نیز اقامت تایلند را می‌گیرند.

مرجع مقاله