The last of us

آخرین بازمانده از ما

  • نویسنده : میثا محمدی
  • مترجم :
  • تعداد بازدید: 180

فیلمنامه‌نویسان: کریگ مازن، نیل دراکمن، بر اساس بازی آخرین نفر از ما، کارگردانان: کریگ مازن، نیل دراکمن، تهیه‌کنندگان: گرگ اسپنس، سیسل اوکانر، مدیر فیلم‌برداری: سنیا سردا، تدوین: تیموتی ای. گود، موسیقی: گوستاو سانتائولایا، بازیگران: پدرو پاسکال، بلا رمزی. ژانر: حادثه‌ای/ ماجرایی/ درام، محصول 2022 آمریکا، تعداد قسمت‌ها: 9، پخش از وارنر بروس تلویژن استودیوز (شبکه‌ اچ‌بی‌او).

 

قسمت اول

When You're Lost in the Darkness

زمانی که در تاریکی گم شدی

سال 2003، جوئل به همراه دخترش سارا و برادرش تامی در شهر آستین، تگزاس زندگی می‌کند. یک شبه‌بیماری شایع می‌شود و تعداد زیادی از مردم تبدیل به زامبی می‌شوند. جوئل و سارا در حین فرار از شهر با یک سرباز روبه‌رو می‌شوند و با شلیک سرباز، سارا کشته می‌شود.

20 سال بعد، 2023، تمدن بشری سقوط کرده است و جوئل همراه دوستش تس، در منطقه قرنطینه نظامی تحت حکومت فدرا در بوستون زندگی می‌کنند. کار آن دو فروش کالای قاچاق به نظامیان و سربازان است. تامی عضو گروه فایرفلایز، مخالفان فدرا، در وایومینگ است.

مارلین، رهبر گروه فایرفلایز، از جوئل می‌خواهد تا دختربچه‌ای به نام الی را به خارج از شهر و به دست افراد او برساند و در مقابل، آن‌ها به او کمک می‌کنند به دنبال تامی برود که مدتی است از او خبری نیست.

جوئل به همراه تس و الی از شهر بیرون می‌زنند و متوجه می‌شوند که الی آلوده است. اما الی قسم می‌خورد که سه هفته پیش گاز گرفته شده و خوب شده است.

 

قسمت دوم

Infected

آلوده

الی زیر فشار جوئل و تس آشکار می‌کند که فایرفلایزها در غرب اردوگاهی دارند که در آن پزشکان در حال کار روی واکسنی برای جلوگیری از عفونت هستند و ممکن است او کلید تضمین موفقیت آن‌ها باشد. جوئل و تس در مورد آلوده نبودن الی هنوز تردید دارند و هر لحظه منتظر تبدیل شدن او هستند. بااین‌حال، به راهشان در شهر ویران ادامه می‌دهند.

آن‌ها خودشان را به طبقه دهم هتل می‌رسانند، اما مسیر پیشِ ‌رو پر از افراد مبتلاست و مجبور به تغییر مسیر به سمت موزه می‌شوند. تس به الی توضیح می‌دهد که قارچ‌ها می‌توانند با هم در ارتباط باشند و همدیگر را برای گرفتن طعمه خبر کنند. آن‌ها در موزه مورد حمله سه ناقل کله‌قارچی قرار می‌گیرند، اما فرار می‌کنند و خودشان را به محل مجلس می‌رسانند. ولی می‌بینند که همه افراد فایرفلایزها آلوده و به دست هم کشته شده‌اند. الی نیز گاز گرفته شده، اما زخمش زود خوب می‌شود. اما تس که زخم بدی برداشته است، به آن‌ها می‌گوید که به‌زودی ناقل‌ها به این‌جا خواهند آمد. درنتیجه، او می‌ماند تا آن دو فرصت فرار داشته باشند. تس ساختمان مجلس را به همراه شمار زیادی ناقل منفجر می‌کند.

 

قسمت سوم

Long, long time

درازمدت

جوئل و الی به پمپ بنزینی می‌روند که جوئل چندین سال پیش در آن آذوقه پنهان کرده بود. آن دو در مسیر با انبوهی از اسکلت‌های انسانی روبه‌رو می‌شوند و جوئل توضیح می‌دهد که ارتش بسیاری از بازماندگان را برای ذخیره غذا و این‌که جایی برای نگه‌داری آن‌ها نداشتند، قتل‌عام کرده است.

چند هفته بعد، جوئل و الی به لینکلن، ماساچوست می‌رسند و به خانه امن بیل و فرانک می‌روند که از دوستان قدیمی جوئل هستند. اما هردو آن‌ها مرده‌اند و نامه‌ای را برای تنها دوستشان جوئل گذاشته‌اند. بیل در نامه نوشته است که وظیفه آن‌ها این است که افراد شایسته را نجات دهند و در ضمن هرچه را نیاز دارد، از خانه او بردارد. جوئل به الی می‌گوید از این‌جا به بعد هرچه را او دستور می‌دهد، باید بی‌چون‌وچرا قبول کند. الی یک اسلحه در کشو پیدا می‌کند و بدون این‌که جوئل متوجه شود، آن را در کوله‌اش مخفی می‌کند. جوئل و الی مقادیر زیادی اسلحه و آذوقه از خانه جمع می‌کنند و پشت وانت بیل بار می‌زنند و به سمت وایومینگ به راه می‌افتند تا تامی را پیدا کنند.

 

قسمت چهارم

Please Hold to My Hand

لطفاً دستم را بگیر

جوئل و الی به شهر میسوری، کانزاس می‌رسند و در حال عبور از شهر با ماشین مورد حمله چند مرد قرار می‌گیرند و جوئل دو نفر از آن‌ها را می‌کشد و نفر سوم که با جوئل گلاویز شده است، با شلیک الی کشته می‌شود. در این شهر فدرا سقوط کرده است و شهر در کنترل مردم و به رهبری کاتلین است. کاتلین همه افرادش را بسیج می‌کند تا علاوه بر پیدا کردن هنری، جاسوسی که باعث مرگ برادرش شده بود، مرده یا زنده جوئل و الی را نیز پیدا کنند. پری، فرمانده دوم کاتلین، به او هشدار می‌دهد که زیر یکی از ساختمان‌ها شبکه ارتباطی قارچی بزرگی در حال رشد کردن است. جوئل و الی خود را به ساختمانی بلند می‌رسانند تا راه خروج از شهر را پیدا کنند. جوئل به الی اجازه استفاده از تفنگ را می‌دهد. شب‌هنگام هنری و برادر ناشنوایش، سم، جوئل و الی را غافل‌گیر می‌کنند.

 

قسمت پنجم

Endure and Survive

تحمل کن و زنده بمان

آن‌ها با نقشه هنری به تونل‌های زیر بانک می‌روند تا از شهر خارج شوند. هنری به جوئل می‌گوید که او در ازای دریافت درمان دارو برای سرطان خون سم، برادر کاتلین را به فدرا لو داده بود. در این میان، الی و سم رابطه دوستی نزدیکی پیدا می‌کنند. با رسیدن به بیرون شهر یکی از نگهبانان کاتلین که در خانه‌ای پنهان شده است، آن‌ها را می‌بیند و گزارش آن‌ها را می‌دهد. کاتلین و افرادش از راه می‌رسند و هنری مجبور به تسلیم می‌شود. با باز شدن دهانه یکی از تونل‌ها آلوده‌شده‌ها بیرون می‌آیند، کاتلین و افرادش در این مبارزه مغلوب می‌شوند و جوئل و همراهانش فرار و در خانه‌ای امن پناه می‌گیرند. صبح روز بعد سم که آلوده شده، به الی حمله می‌کند، اما هنری او را می‌کشد و سپس به خودش شلیک می‌کند. جوئل و الی، دو برادر را دفن می‌کنند و پای پیاده به سمت غرب به راه می‌افتند.

 

قسمت ششم

KIN

خویشاوند

سه ماه بعد، الی و جوئل به جامعه‌ای کوچک در جکسون، وایومینگ می‌رسند؛ جایی که تامی و همسر باردارش، ماریا، همراه گروهی از مردم در جامعه‌ای اشتراکی زندگی می‌کنند. ماریا درباره دختر جوئل به الی می‌گوید. جوئل از تامی درخواست می‌کند با او همراه شود، اما تامی قبول نمی‌کند و جوئل از مصونیت الی و این‌که دیگر توانایی‌های قبل را ندارد، می‌گوید. تامی قبول می‌کند تا صبح روز بعد الی را به کلورادو و بیمارستانی که فایرفلایزها در آن مستقر هستند، برساند.

الی از این تصمیم جوئل راضی نیست و با او بحث می‌کند. صبح روز بعد تامی و الی به اسطبل می‌روند تا راهی شوند، که می‌بینند جوئل منتظر آن‌هاست و نظرش را عوض کرده است. جوئل و الی بعد از پنج روز اسب‌سواری به دانشگاه می‌رسند، اما فایرفلایزها نیستند و احتمالاً به بیمارستانی در یوتا نقل مکان کرده‌اند.

هنگام خروج از بیمارستان مهاجمی به آن‌ها حمله می‌کند، اما جوئل او را می‌کشد و خودش به‌سختی مجروح می‌شود. با خروج از شهر جوئل که حال مساعدی ندارد، از اسب سقوط می‌کند و الی نمی‌داند چطور باید ادامه دهد.

 

قسمت هفتم

Left behind

جامانده

الی و جوئل در زیرزمین خانه‌ای پنهان شده‌اند و حال جوئل وخیم است و از الی می‌خواهد او را ترک کند. الی دورانی را که در فدرا بود، به خاطر می‌آورد. رایلی، دوست نزدیک الی، که سه هفته است ناپدید شده، نیمه‌شب به اتاق الی می‌آید. به الی می‌گوید که برای او یک غافل‌گیری دارد و از او می‌خواهد با او همراه شود. الی و جوئل به پاساژی متروکه می‌روند و در آن‌جا الی برای اولین بار پله برقی می‌بیند و سوار چرخ‌وفلک می‌شوند. رایلی می‌گوید که او به فایرفلایز ملحق شده و این آخرین شب او در بوستون است و این‌که اگر در فدرا می‌ماند، نهایتاً نگهبان بخش تخلیه فاضلاب می‌شد و او مثل الی نیست که قدرت رهبری دارد و باهوش است. در این میان، فردی آلوده به دخترها حمله می‌کند، آن‌ها او را از پا درمی‌آورند، اما هر دو زخمی شده‌اند. آن دو تصمیم می‌گیرند کنار هم بمانند و منتظر شوند تا عفونت به بدن آن‌ها سرایت کند.

الی خانه را می‌گردد و با نخ و سوزنی که پیدا می‌کند، جای زخم جوئل را بخیه می‌زند.

 

قسمت هشتم

When We Are in need

وقتی که محتاجیم

جوئل هم‌چنان توان حرکت ندارد. الی تنهایی بیرون می‌زند و آهویی را با تیر می‌زند و دنبالش می‌کند. او با دیوید، واعظ و شکارچی همراهش جیمز روبه‌رو می‌شود. الی آهو را در ازای دریافت پنی‌سیلین معامله می‌کند. دیوید فاش می‌کند مردی که جوئل کشته، درواقع یکی از افراد آن‌ها بوده است. الی به خانه فرار می‌کند و پنی‌سلین را در دو نوبت به جوئل تزریق می‌کند. روز بعد الی متوجه حضور دیوید و افرادش می‌شود که برای انتقام به دنبال آن‌ها آمده‌اند. الی از خانه بیرون می‌زند تا آن‌ها را از جوئل دور کند، اما دستگیر می‌شود.

افراد دیوید به دست جوئل کشته می‌شوند و او به دنبال الی به شهر می‌رود. الی در سلولی زندانی است و متوجه می‌شود که دیوید به دلیل کمبود غذا پیروانش را با گوشت انسان تغذیه می‌کرده است. جیمز و دیوید قصد کشتن الی را دارند اما الی، جیمز و دیوید را می‌کشد و از ساختمان درحال سوختن فرار می‌کند. جوئل در حالی الی را پیدا می‌کند که به‌شدت وحشت‌زده است.

 

قسمت 9

Look for the Light

به دنبال روشنایی

می‌بینیم که آنا، مادر الی، به‌تنهایی زایمان می‌کند و پیش از بریدن بند ناف دخترش، یک آلوده او را گاز می‌گیرد. مارلین او را پیدا می‌کند و آنا از او درخواست می‌کند تا از الی مراقبت کند.

جوئل و الی به یوتا می‌رسند و در داخل شهر افراد فایرفلای آن‌ها را دستگیر و به بیمارستان منتقل می‌کنند. با به هوش آمدن جوئل، مارلین به او می‌گوید که پزشکان در حال آماده کردن الی برای انجام عمل جراحی به امید یافتن درمان هستند. جوئل وقتی می‌فهمد این جراحی به قیمت جان الی تمام می‌شود، اعتراض می‌کند. مارلین دستور می‌دهد جوئل را به خارج شهر هدایت کنند، اما جوئل در یک فرصت فرار می‌کند و همه را می‌کشد و خودش را به اتاق عمل می‌رساند. الی بی‌هوش است، جوئل دکتر را می‌کشد و الی را با خود می‌برد.

در ماشین الی به هوش می‌آید و جوئل به او می‌گوید بیمارستان مورد حمله مهاجمان قرار گرفت و همه، ازجمله مارلین کشته شدند و هیچ درمانی برای این بیماری وجود ندارد. در راه رفتن به جکسون، الی از جوئل می‌خواهد قسم بخورد که هرچه درباره فایرفلای‌ها گفته راست است. جوئل قسم می‌خورد.

مرجع مقاله