The lost king

پادشاه گم‌شده

  • نویسنده : میثا محمدی
  • مترجم :
  • تعداد بازدید: 178

فیلمنامه‌نویسان: استیو کوگان، جف پوپ، کارگردان: استیون فریزر، بر اساس کتاب فیلیپا لنگلی و مایکل جونز، تهیه‌کننده: استیو کوگان، مدیر فیلم‌برداری: زک نیکلسون، تدوین: پیا دی سیائولا، موسیقی: الکساندر دسپلا، بازیگران: سالی ‌هاوکینز، استیو کوگان، هری لوید، مارکی ادی، ژانر: درام/ کمدی، محصول 2022 انگلستان، 108 دقیقه، درآمد فروش: 4.3 میلیون دلار، پخش از وارنر بروس پیکچرز

 

فیلیپا لنگلی کارمندی 45 ساله و دچار سندرم خستگی مزمن است. او دو پسر دارد و همراه همسر سابقش، جان، از پسرها در شهر ادینبورو مراقبت می‌کند.

فیلیپا به نمایش ریچارد سوم می‌رود و با ریچارد حس هم‌دردی پیدا می‌کند و احساس می‌کند این‌که شکسپیر ریچارد را گوژپشت، بچه‌کش و غارت‌گر تاج خوانده، در حق او بی‌انصافی کرده است. فیلیپا شروع به مطالعه درباره ریچارد می‌کند و عضو گروه طرفداری ریچارد سوم می‌شود که باور دارند این خاندان تودور بوده است که سعی در بی‌اعتبار کردن این پادشاه داشته است.

فیلیپا در نشست‌های مربوط به ریچارد سوم شرکت می‌کند و در تحقیقاتش به منابعی می‌رسد که ادعا می‌کنند ریچارد در 1485 در منطقه گری فرایرز، در کلیسایی که طی اصلاحات سلطنتی تخریب شده و کسی از مکان آن خبر ندارد، به خاک سپرده شده و این ادعا خلاف باور عمومی است که گفته می‌شود جسد او در رودخانه سور پرت شده است.

فیلیپا با ریچارد بکلی، باستان‌شناس دانشگاه لستر، تماس می‌گیرد و او قول کمک می‌دهد، اما دانشگاه بودجه‌ای به آن‌ها نمی‌دهد. آن‌ها نقشه قدیمی شهر لستر را پیدا می‌کنند و به این نتیجه می‌رسند که کلیسا باید جایی زیر یک پارکینگ عمومی باشد.

شورای شهر لستر به آن‌ها مجوز حفاری می‌دهد، اما بعد از ردیابی مغناطیسی زمین چیزی پیدا نمی‌شود و بودجه به آن‌ها تعلق نمی‌گیرد و فیلیپا باید خودش بودجه این پروژه را تأمین کند. او با کمک دوستانش در کلوب طرفداری از دنبال‌کنندگان سایتشان درخواست کمک می‌کند و آن‌ها بودجه 35000 پوندی برای حفاری سه لاین را جمع می‌کنند.

در لاین اول آن‌ها دو استخوان ران پیدا می‌کنند، اما بکلی می‌گوید که مطمئناً این استخوان‌ها متعلق به یک راهب است و نباید وقتشان را صرف این لاین کنند و باید به دنبال بخش سرود کلیسا باشند؛ جایی که افراد مشهور در آن قسمت دفن می‌شوند. سرانجام با اصرارهای فیلیپا کار حفاری به بخشی که استخوان‌ها را در آن پیدا کرده بودند، برمی‌گردد و بعد از چندین ساعت با استخوان‌های جسدی روبه‌رو می‌شوند که کمی خمیدگی در ستون فقرات و جای ضربه‌ای بر پشت سرش دارد. بدون شک این همان جسد ریچارد سوم است و برای تأیید نهایی برای تست دی‌ان‌ای فرستاده می‌شود.

دانشگاه لستر این پروژه را با نام خودش به دنیا معرفی می‌کند و حتی در مصاحبه مطبوعاتی از فیلیپا نامی برده نمی‌شود. آن‌ها به بارکلی نیز دکترای افتخاری می‌دهند. با تلاش‌های فیلیپا وب‌سایت خانواده سلطنتی ریچارد را به عنوان پادشاه قانونی انگلستان (1483- 1485) ثبت می‌کند و او دیگر به عنوان غاصب سلطنت شناخته نمی‌شود. چندین سال بعد فیلیپا از ملکه عالی‌ترین نشان امپراتوری بریتانیا را دریافت می‌کند.

مرجع مقاله