پرویزخان

  • نویسنده : فیلم نگار
  • مترجم :
  • تعداد بازدید: 57

فیلمنامه‌نویس و کارگردان: علی ثقفی

مدیر فیلم‌برداری: وحید ابراهیمی

تدوین: حسن حسن‌دوست

موسیقی: بامداد افشار

طراح صحنه: محسن خدابخشی

بازیگران: سعید پورصمیمی (پرویز دهداری)، علی باقری (رضا وطنخواه)، مریم سعادت (همسر دهداری)، المیرا دهقانی (دختر دهداری)، حمیدرضا پگاه (سجادی)، بهنام تشکر (فرمانده ارتشی)، خسرو احمدی (رئیس کمیته المپیک)

تهیه‌کننده: عطا پناهی

سال ساخت: 1402، سال نمایش: 1402

خلاصه داستان

پس از شکست تیم ملی فوتبال ایران در مسابقات آسیایی سال 1986 سئول، قریب به اتفاق بازیکنان به دلیل اختلاف با پرویز دهداری- سرمربی تیم- استعفا می‌دهند. دهداری مربی سخت‌گیری است که اخلاق و نظم برایش اولویت دارد. با توجه به شکست‌های قبلی تیم ایران در مقابل کویت و نزدیک بودن مسابقه بعدی با این تیم و هم‌چنین برخی ملاحظات سیاسی، مقامات ورزشی و سیاسی به صرافت بازگرداندن بازیکنان تیم ملی می‌افتند. اما پرویز دهداری که حاضر نیست از اصولش عدول کند، تصمیم می‌گیرد تیم جدیدی متشکل از بازیکنان جوان تشکیل دهد.

به این ترتیب، دهداری و دستیارش رضا وطنخواه، شهر به شهر برای تکمیل تیم به دنبال استعدادهای جوان می‌گردند. اعتراض هواداران به دلیل دور ماندن ستاره‌های مورد علاقه‌شان از تیم ملی، ملاحظات و زدوبندهای سیاسی و شرایط حساس جنگی کشور، کار را برای دهداری و شاگردانش سخت می‌کند. درحالی‌که اعضای تیم در حال دست‌وپنجه نرم کردن با کمبودهای مسیر آماده‌سازی برای مسابقه بعدی با کویت هستند. کویت هم‌پیمان عراق در جنگ تحمیلی است و بازی با آن‌ها جنبه حیثیتی دارد. دهداری با افزایش فشارهای سیاسی و برای جلوگیری از انحلال تیم ملی، دست یاری به سوی بازیکنان مستعفی دراز می‌کند. اما سردسته استعفادهندگان که ستاره تیم پرسپولیس است، شرط می‌گذارد که دهداری باید با تاکتیکی بازی کند که او می‌گوید. دهداری این شرط را نمی‌پذیرد و به دنبال همین اتفاق، درنهایت مقامات نظامی و سیاسی کشور تصمیم می‌گیرند تیم ملی فوتبال ایران از مسابقه با کویت انصراف دهد. آن‌ها اجرای این تصمیم را بر عهده دهداری می‌گذارند و برای دل‌جویی از بازیکنان تیم، سفری تفریحی به محل برگزاری مسابقات برای آن‌ها در نظر می‌گیرند. اما وقتی روز مسابقه فرا می‌رسد، دهداری نمی‌تواند تصمیم مقامات را اجرایی کند. او نمی‌تواند روزهای سخت شاگردان سخت‌کوشش را نادیده بگیرد و به این ترتیب، بازیکنان را به زمین مسابقه می‌فرستد.

حملات کویت در نیمه اول، فشار زیادی را متحمل تیم ایران می‌کند و چند باری ایران در آستانه دریافت گل قرار می‌گیرد. با پایان نیمه اول، دهداری که می‌داند برد در این بازی حتی می‌تواند روی آینده جنگ تأثیرگذار باشد، تصمیم می‌گیرد از اصول خود کوتاه بیاید و دست به بازی هوایی بزند. به این ترتیب، تیم فوتبال ایران در نیمه دوم با تغییر تاکتیک و ارسال‌های بلند، موفق می‌شود دو گل به کویت بزند و بازی را به سود خود پایان دهد.

مرجع مقاله