The Taste of Things

طعم چیزها

  • نویسنده : میثا محمدی
  • مترجم :
  • تعداد بازدید: 59

فیلمنامه‌‎نویس و کارگردان: تران آن هونگ، تهیه‌کننده: اولیویه دلبوسک، مدیر فیلم‌برداری: جاناتان ریکبورگ، تدوین: ماریو باتیستل، بازیگران: ژولیت بینوش، بونوآ ماژیمل، ژانر: درام/ احساسی/ تاریخی، محصول 2023 فرانسه، 134 دقیقه، درآمد فروش: 7.5 میلیون دلار، پخش از گامونت.

اوژنی به عنوان آشپز در یک ملک روستایی در سال 1889 برای دودین کار می‌کند. آن دو عاشق آشپزی هستند و سال‌هاست که در کنار هم غذا می‌پزند. دودین دوستانی دارد که برای صرف غذا به خانه او می‌آیند. اوژنی و دودین این هفته همراه دستیارشان پائولین که خواهرزاده خود پائولین را نیز همراه آورده، برای دوستان دودین غذای پیچیده‌ای را آماده می‌کنند و مثل هر بار آن‌ها تحت تأثیر هنر اوژنی قرار می‌گیرند.

اوژنی و دودین هر دو میان‌سال و در یک رابطه طولانی‌مدت عاشقانه هستند، اما اتاق‌های آن‌ها از هم جداست. دودین چندین بار از اوژنی تقاضای ازدواج کرده، اما اوژنی قبول نکرده و ترجیحش ادامه رابطه‌شان به همین شکل و داشتن فضای خصوصی خودشان است. اوژنی متوجه استعداد آشپزی پائولین می‌شود و به مزرعه خانوادگی آن‌ها می‌رود و از پدر و مادر پائولین می‌خواهد تا دخترک به عنوان دستیار در خانه آن‌ها تعلیم ببیند، اما آن‌ها موافق نیستند.

شاهزاده‌ای که در هنگام سفر در نزدیکی دهکده آن‌ها توقف کرده، دودین و دوستانش را به یک ضیافت ناهار دعوت می‌کند و دودین برای اولین بار چنین دعوتی را قبول می‌کند. دودین غذای پرزحمت سرآشپز شاهزاده را پرضدونقیض می‌بیند و تصمیم می‌گیرد در دعوت مقابل از شاهزاده منو ساده‌ای ترتیب ببیند.

اوژنی چندوقتی است که ضعف می‌کند و درنهایت هنگام آماده‌سازی پیش از دعوت شاهزاده در آشپزخانه بی‌هوش می‌شود. دودین دوست دکترش را خبر می‌کند، اما او و همکارانش نمی‌توانند علت بیماری را تشخیص دهند. دودین ضیافت تک‌نفره‌ای را برای اوژنی ترتیب می‌دهد و با غذاهایی پیچیده از او پذیرایی می‌کند و درنهایت با حلقه نامزدی در دسر او را غافل‌گیر می‌کند. اوژنی سرانجام پیشنهاد دودین را می‌پذیرد و قرار می‌شود در پاییز ازدواج کنند. آن دو سرانجام به خانه مشترک می‌روند. یک روز صبح که دودین از خواب بیدار می‌شود، با جسد بی‌جان اوژنی روبه‌رو می‌شود.

مرگ اوژنی ضربه سختی برای دودین است و او در اندوه از دست دادن او غرق می‌شود. پدر و مادر پائولین به خانه دودین می‌آیند و می‌گویند که پائولین به‌شدت از مرگ اوژنی غمگین است و تصمیم دارد از دودین آشپزی بیاموزد. اما دودین قبول نمی‌کند. دوستان دودین آشپزی را به خانه دودین می‌فرستند تا املت مخصوص اوژین را برای دودین بپزد، اما دودین با عصبانیت زن را از خانه بیرون می‌کند. دودین تصمیم می‌گیرد همراه پائولین با آشپزها مصاحبه کند تا شخصی را پیدا کند که همراه او و پائولین منو شاهزاده را تهیه کنند. اما اوضاع مصاحبه خوب پیش نمی‌رود تا این‌که یک روز یکی از دوستان دودین با چندین ظرف غذا به خانه او می‌آید و می‌گوید که او این غذاها را از یک مهمانی آورده و به نظرش کار این آشپز خوب است. دودین بعد از امتحان کردن غذاها، هیجان‌زده همراه دوستش و پائولین برای دیدن آشپز می‌روند.

مرجع مقاله